Reconstructing the experiences of lower class women in urban Turkey during World War II
İkinci Dünya Savaşı dönemi kent Türkiyesi'nde yaşayan alt sınıf kadınların deneyimleri
  1. Tez No: 145749
  2. Yazar: ESRA SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, İkinci Dünya Savaşı Türkiye'sinde, kentlerde çalışan alt sınıf kadınların iş deneyimlerini ve sosyal hayatlarını araştırma amacındadır. Savş yıllarında kadın işçi sayısı büyük şehirlerde yaklaşık iki kat oranında artmıştır. Savaş koşullarının Türkiye'deki etkisine mutabık olarak, çalışma ilişkileri de hükümet tarafından düzenlenmiştir. Bu çalışma kadınların iş deneyimini; iş pratikleri, aile ve ev içi emeğinin kesiştiği bir noktadan referansla inşaa etmektedir. Bu hatta ilerleyen bir çalışma, bir yandan, kadınların çalışma deneyimlerinin kamusal alan ve özel alan arasındaki organik bağ ve karşılıklı ilişki doğrultusunda çizildiğini gösteriken, diğer yandan da, hükümetin emek politikaları ile kadınların çalışma deneyimleri arasındaki derin açıyı sergiler. Ayrıca,“ev içi”emeği olarak adlandırılan ve market değerlerine göre bir karşılığı bulunmadığı için görünmez kılınan kadın emeğinin, savaş döneminin yoksulluğu ve kıtlığı ile başa çıkmaktaki canalıcı rolünü açıklamak da de bu tezin bir diğer önemli parçasını oluşturmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
“Reconstructing the Experience of Lower Class Women in Urban Turkey during the World War II”This thesis explores the work experiences and social lives of the lower class working women within World War II years in urban Turkey. The years of war witnessed almost doubling of the women workers in big cities. Labor relations were also reorganized so as to meet the demands of the war. This study reconstructs the work experience of women in the context where the work, family, and domestic duties conjointly relate. In this way, it is possible to show the work experience of the women shaped by the interconnected relations of the public and private spheres and the discrepancy between the government's legal arrangements of labor relations and work experiences of the women workers. Moreover, the laborious efforts of women in domestic realm, which was devalued in market terms, are shown to be vital for the survival and gaining subsistence in the face of grinding poverty of the period. m