Sınıf öğretmenlerinin eğitim inançları ile mesleki gelişime yönelik tutumları arasındaki ilişki
Examining primary school teachers' educational beliefs and attitudes towards professional development
- Tez No: 760964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim inançları ile mesleki gelişime yönelik tutumlarını cinsiyet, mesleki kıdem ve yaş değişkenleri açısından incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmanın yöntemi ilişkisel tarama yöntemidir. Çalışmanın örneklemeni 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde Trabzon ili Ortahisar ilçesinde görev yapan ve rasgele örnekleme yöntemiyle seçilen 346 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“Eğitim İnançları Ölçeği”ve“Mesleki Gelişime Yönelik Tutum Ölçeği”ile öğretmenlerin demografik verilerinin toplandığı kişisel bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden, parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin ilerlemecilik ve varoluşçuluk eğitim inançlarını yüksek düzeyde, daimici ve yeniden kurmacı eğitim inançlarını daha düşük düzeyde benimsedikleri, esasicilik eğitim inancını ise benimsemedikleri anlaşılmıştır. Mesleki gelişime yönelik tutumlarının mesleki gelişimden zevk alma ve mesleki gelişimi önemseme boyutlarında olumlu olduğu, mesleki gelişime direnç gösterme boyutunda öğretmenlerin mesleki gelişime direnç göstermedikleri bulgularına ulaşılmıştır. Mesleki kıdem ve yaş değişkeninin eğitim inançlarının bazı alt boyutlarında düşük düzeyde olmak üzere anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonucunda öğretmenlerin inançları ile mesleki gelişime yönelik tutum düzeyleri arasında bazı alt boyutlarda pozitif yönde, orta ve zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öğretmenlerin eğitim inançlarının mesleki gelişime yönelik tutumlarını düşük düzeyde ancak anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Araştırma analizleri literatürde yer alan diğer çalışmalarla karşılaştırılarak tartışılmıştır. Son bölümde diğer araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine primary school teachers' educational beliefs and attitudes towards professional development in terms of gender, experience, and age variables and to determine the relationship between these variables. The method of the study is relational scanning model. The sample of the study consists of 346 primary school teachers working in the Ortahisar county of Trabzon province during 2021-2022 academic year and selected by the random sampling method. The data were obtained by using the“Educational Beliefs Scale”,“Attitude towards Professional Development Scale”, and the personal information form which includes questions related to participants' demographics. Descriptive statistics and parametric tests were used to analyze the data. Results of the study indicated that primary school teachers adopted progressive and existential education beliefs at a high level, perpetual and reconstructive education beliefs at a lower level, while they did not adopt essentialism. Results also indicated that participants' attitudes towards professional development were positive in the dimensions of enjoying professional development and caring about professional development, and participants did not show resistance to professional development in the dimension of resistance to professional development. The variables of experience and age were found to have a low level significant effect on some sub-dimensions of education beliefs. Correlational analysis revealed positive, moderate, and weak correlations in some sub-dimensions between teachers' beliefs and their attitude towards professional development. Results indicated that teachers' educational beliefs affect their attitudes towards professional development at a low level but significantly. Findings were discussed by comparing them with other studies in the literature. Suggestion for future research is discussed.