Economic and moral organization of the Ottoman society in the Tanzimat period: Sadık Rıfat Paşa's Ahlâk Risalesi
Tanzimat döneminde Osmanlı toplumunun iktisadi ve ahlaki örgütlenişi: Sadık Rıfat Paşa'nın Ahlak Risalesi
  1. Tez No: 145761
  2. Yazar: KEREM ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tanzimat dönemi okullarında (sıbyan mekteplerinde) okutulan pek çok ahlak risalesi vardır. Küçükken daha kolay eğitilebilecek çocuklara daha çok nasihatler, öğütler halinde yazılmış kısa broşürlerdi bunlar. Sadık Rifat Paşa'nın Ahlak Risalesi de bunlardan bir tanesidir. Risalenin hemen başında yazılanların baba nasihatleri gibi kabul edilmesi gerektiği belirtilir. Böylece babanın deneyim ve hatıralarının olgun halleri çocuklara basitleştirilmiş bir biçimde aktarılmaya çalışılır. Sadık Rıfat Paşa, Tanzimat dönemi bürokratlarından birisiydi. Hayatının her döneminde olduğu gibi son dönemininde de gördüklerini ve düşündüklerini yazdı. Ahlak Risalesi bu son dönemin ürünüdür. Kısa öğütler halinde“iyi”ve“kötü”arasındaki farkı anlatırken metnin arka planında Paşa'nın basından geçenlerin de hikayesi bulunur. Bu tez Sadık Rıfat Paşa'nın Ahlâk Risalesi'nde devletle toplum, iktisadi değerlerle ahlâki değerler arasındaki ilişkinin bir toplumsal proje olarak nasıl sunulduğunu araştırmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
There are many“ahlâk”treatises, which were used for educational purposes at the schools of the Tanzimat period (sıbyan mektepleri). These were mostly short booklets composed of advices for children with the assumption that youngsters were more apt to be trained. Sadık Rifat Paşa's Ahlâk Risalesi was one of them. The treatise begins with the statement that the counsels within should be accepted as a father's advice. The mature experiences and memories of the father are thus transferred in a simple way to the children. Sadık Rifat Paşa was an official of the Tanzimat period. He wrote down his thoughts and experiences during his last years, as he did all through his life. Ahlâk Risalesi belongs to that period. The treatise illustrates the difference between good and evil, with the memories of Sadık Rifat Paşa as its background. This thesis tries to explore how the correlations were created between state and society, and what were the economic and moral values in Sadık Rifat Paşa's societal project in his Ahlâk Risalesi. m