Challenging Isaiah Berlin's distinction between negative and positive freedom
Isaiah Berlin'in negatif ve pozitif ayrımına karşı çıkmak
  1. Tez No: 145760
  2. Yazar: HAKAN ŞÜKRÜ DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: DR. YILDIZ SİLİER, YRD. DOÇ. İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde sosyal özgürlüğü analiz ederken, bu alanın önde gelen isimlerinden Isaiah Berlin'in negatif ve pozitif özgürlük arasında yaptığı ayrım yerine farklı özgürlük anlayışlarının oluşturulabilmesine imkan veren dört farklı öğe önerdim. Bu öğeler şunlardır: kişilerarası öğe, kurumsal öğe, zihinsel hal öğesi ve eylem öğesi. Bu dört öğenin yardımıyla değişik sosyal özgürlük anlayışlarının daha derinlikli tahlil edebileceğini iddia ettim. Berlin'in pozitif özgürlüğe getirdiği temel eleştirileri cevaplandırmaya çalıştım. Berlin'in pozitif özgürlüğün totaliterliğe yol açtığı iddiasının en azından bazı pozitif özgürlük kuramları için doğru olmadığını gösterdim. Son olarak, bazı sınırlı durumlarda insanları özgür olmaya zorlayabileceğimiz iddia edildi.
Özet (Çeviri)
Isaiah Berlin is one of the key figures who has dominated the field of social freedom with his distinction between negative and positive conceptions of freedom. In this dissertation, I have argued that analyzing freedom in terms of various components of freedom would be able to provide a better framework than Berlin's categorization which places diverse theories of freedom into two pigeonholes. First, I have offered four components of freedom, which are the interpersonal, institutional, mental dispositional, and exercise components. After evaluating these components, I compared different theories of freedom with respect to these components. Then, I have answered Berlin's charge against positive freedom that it paves the way for totalitarianism, by defending a minimal account of positive freedom. Lastly, I have argued that we can force people into freedom in some limited cases. So, being“forced to be free”is not necessarily paradoxical.