Remembering the 1992-95 War in Bosnia and Herzegovina: The case of Sarajevo Roses
1992-1995 Bosna-Hersek Savaşı'nı hatırlamak: Saraybosna Gülleri örneği
  1. Tez No: 145762
  2. Yazar: AZRA IMAMOVİC
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
iç Bu çalışma kamu hafızasıyla ilgili faaliyetleri araştırmakta ve Potoçari (Srebrenitsa) ve Kovaçi'de (Saraybosna) gerçekleştirilen anma törenlerine ek olarak, Saraybosna sokaklarında kırmızı boyalı betonla doldurulmuş bomba çukurları olan“Saraybosna Gülleri”etrafında oluşan anma merasimlerini analiz etmektedir. Çalışma, tarihi tartışmaların anma alanlarındaki hafızayla nasıl karıştığını, çatıştığım ve birleştiğini incelemektedir. Dolayısıyla araştırma Saraybosna sakinlerinin Saraybosna Gülleri'yle ilgili hatıralarının ve anma alanlarının keşfedilmesine dayanmaktadır. Hafıza çalışmasının analizi Saraybosna Gülleri'yle ilgili bir benimsenme problemine işaret etmektedir. Yani, savaş hatıralarının arasında onları sahiplenecek hiçbir grup bulunmamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
The Case of Sarajevo Roses by Azra Imamovic This work explores acts of public memory and analyzes commemoration practices surrounding the Sarajevo Roses, shell holes filled with red paint located in the streets of Sarajevo, with additional reference to the commemoration practices in Potocari (Srebrenica) and Kovaci (Sarajevo). The work looks at how historical discourse intermingles, clashes and merges with the memory- work at the commemoration sites. The research is therefore based on exploration of commemoration sites and memories that current residents of Sarajevo have in relation to the Sarajevo Roses. The analysis of the memory work point to a difficulty in appropriation of the memories related to Sarajevo Roses, i.e. the absence of any group who could claim them in their recollection of war memories.