Men who desire to conquer: Romantic love and masculinity among some young professionals
Fethetmeyi arzulayan erkekler: Bazı genç profesyoneller arasında aşk ve erkeklik
- Tez No: 145772
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüz Türkiye' sindeki bazı iyi eğitimli genç profesyonel erkeklerin aşkı anlatış biçiminde erkekliğin nasıl kurulduğunu anlamaya çalışmaktır. Çalışma, Mayıs ve Temmuz 2003 tarihleri arasında İstanbul'da yapılan yedi tane derinlemesine mülakata dayanmaktadır. Bu çalışma aşkı ilk olarak duygular düzeyinde, ikinci olarak da ilişkiler düzeyinde incelemektedir. Tutku ve güçsüzlük, katılımcıların aşk tanımlarındaki iki temel duygu olarak bulunmuştur. Fethetme arzusu katılımcıların aşk anlatılarındaki en önemli tema olarak gösterilmiştir. Katılımcılar, kadınları fethettiklerini düşündükçe ilişkilerini bitirmeyi ve mümkün olduğunca çok kadına aşık olmayı dilemektedirler. Katılımcıların aşkı anlatış biçimi kadınları nesneleştiren özel bir erkek gücü biçimini göstermektedir. İlişkilerinin eşitliğe dayandığını iddia eden katılımcılar kendi cinsel kimliklerini modern erkek olarak hayal etmektedirler. Bu modern erkekliği bir icra etme yolu olarak, namus kavramı üzerinden kadınların cinselliklerinin kontrol edilmesini kınamışlar ve namus kavramı yerine karşılıklı güven kavramını ortaya atmışlardır. Fakat ataerkil toplum yapısından dolayı kadınların fethetmeye dayanan bir aşk tanımını paylaşmaları durumunda cezalandırılacakları hiç düşünülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand how masculinity is constructed in the way some well-educated male professionals in their early adulthood in contemporary Turkey describe love. The study is based on seven in-depth interviews conducted between May 2003 and July 2003 in Istanbul. This study analyzes romantic love first at the level of emotions, and second at the level of couple relationships. Passion and powerlessness were found to be the two constitutive emotions in the participants' definition of love. The desire to conquer was identified as the primary leitmotif in their narratives. The participants wish to end their relationships as they think that they conquered the loved women, and to fall in love as many women as possible. The way that participants describe love is inherent with a specific form of male power that objectifies women. The participants imagine their gender identities as modern masculine arguing that their couple relationships are based on equality. As a way of performing this modern masculinity, they condemn the controlling of women's sexuality through the codes of honor in Turkey and introduce trusting one another to replace the code of honor. The fact that women will be sanctioned if they live according to the same definition of love based on conquest due to the patriarchal structure of Turkish society was never thought of. IV