Development of theory of mind in deaf and hearing children: The effects of communicative experiences
Duyan ve işitme engelli çocuklarda zihin kuramı gelişimi: İletişimsel deneyimlerin etkileri
- Tez No: 145773
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada duyan ve işitme engelli çocukların 'yanlış kanı' anlayışları araştırılmıştır. İşitme engelli çocukları (yaş ortalaması: 5.2) iki grup duyan çocukla karşılaştırmak için iki tane sözel olmayan 'yanlış kanı atfı' testi kullanılmıştır. Buna ek olarak sadece duyan çocuklar için iki tane sözel 'yanlış kam atfı' testi uygulanmıştır. İşitme engelli çocuklar, sözel olmayan kognitif beceriler açısından eşit oldukları, yuvaya giden duyan çocuklarla (yaş ortalaması: 5.0) karşılaştırıldığında, testin dilsel gereklilikleri azaltılmış olmasına rağmen duyan çocukların daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur. Ancak işitme engelli çocuklar kognitif beceriler açısından kendilerinden daha düşük performans gösteren fakat ebeveynlerinin eğitimleri açısından eşitlendikleri yuvaya gitmeyen duyan çocuklarldan (yaş ortalaması:4.8) 'yanlış kanı atfı' testlerinde herhangi bir fark göstermemişlerdir. Ayrıca duyan çocuk grupları arasında da hem sözel, hem sözel olmayan 'yanlış kanı atfı' testlerinde anlamlı bir fark olduğu ve yuvaya giden duyan çocukların gitmeyenlerden daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur. Yuvaya gitme deneyimi ve sözel 'yanlış kanı atfı' testi arasında Uzamsal Dönüştürme Testinin 'aracı etkisi' olduğu gösterilmiştir. Oyun süreci boyunca anne ve çocuk arasında kurulan karşılıklı iletişim seviyesinin duyan çocuklardaki sözel 'yanlış kanı' anlama performansıyla ilgili olduğu, ancak işitme engelli ve duyan çocuklardaki sözel olmayan 'yanlış kanı' anlama performanslarıyla ilgili olmadığı bulunmuştur. vıHer ne kadar 'yanlış kanı' anlamanın, işitme engelli ve duyan çocukların annelerinin sözel ve de işaretle ürettikleri 'zihinsel durum' terimleriyle ilgili olmadığı bulunsa da, annelerin ve hem işitme engelli hem de duyan çocukların ürettikleri 'zihinsel durum' terimleri sayısı birbirleriyle ilişkili çıkmıştır. Sonuçlar zihin kuramının ediniminde dilin ve iletişim kabiliyetinin etkileri açısından tartışılmıştır. vu
Özet (Çeviri)
The present study investigated understanding of false beliefs in deaf and hearing children. Two nonverbal false belief tests were used to compare deaf children (mean age: 5.2) with two groups of hearing children. The comparison of deaf and hearing children attending preschool (mean age: 5.0) who are matched in terms of spatial cognitive skills showed that hearing children were performing better than deaf children even when tested nonverbally. However deaf and hearing children without preschool experience (mean age: 4.8) who are matched in terms of their parental education level, but not spatial cognitive skills did not differ. Two verbal false belief tests were also used for hearing children Hearing children with preschool experience performed better than the ones without preschool experience in both nonverbal and verbal false belief tests. Skill in spatial cognition was found to be a mediating variable between preschool experience and verbal false belief understanding. The level of dialogical communication during a play session between mother and child was found related to performance on the verbal false belief test in hearing children. Although no association was found between false belief understanding and the number of mental state terms produced by the mothers of deaf and hearing children, there was a significant correlation between the number of mental state terms produced by the mothers and the children. The results are discussed with regard to the effects of language and conversational competence in the acquisition of a theory of mind.