Sürdürülebilir moda bağlamında erkek gömlek koleksiyonu hazırlamaya ilişkin örnek bir uygulama
An example application to prepare men's shirt collection in the context of sustainable fashion
- Tez No: 854898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tekstil ve hazır endüstrisinin çevre, ekonomik ve sosyal anlamda birçok olumsuz uygulama ve yaklaşım içermesi yönüyle sürdürülebilirlikle doğrudan ilişkili olduğunu söylemek mümkündür. Bu durum sürdürülebilir moda anlayışına yönelik farklı tasarım stratejilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hazır giyim sektöründeki üretim artıklarının, sürdürülebilir moda yaklaşımı ile değerlendirilerek özgün erkek gömlek tasarımlarından oluşan kapsül bir koleksiyon hazırlamak ve hazırlanan koleksiyona ilişkin yönetici ve erkek tüketicilerin görüşlerinin belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmanın modeli; tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmada hazırlanan koleksiyona ilişkin erkek tüketicilerin görüşlerini belirlemek amacıyla anket, araştırma kapsamına alınan işletme yöneticilerinin görüşlerini belirlemek amacıyla görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da ikamet etmekte olan erkek tüketiciler, örneklemini ise anketi cevaplamaya gönüllü 390 erkek tüketici oluşturmaktadır. Erkek tüketicilerin hazırlanan koleksiyona ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerden faydalanılarak analiz edilmiş ve tablolar üzerinden yorumlanmıştır. Tüketicilerin yaş değişkeni ile hazırlanan koleksiyona ilişkin görüşleri arasında istatistiksel bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla χ² (Ki-kare) ilişki analizi yapılmıştır. Görüşme formu araştırma kapsamına alınan firmaya ait erkek giysi üretimi yapan iki ayrı fabrika müdürü, baş tasarımcı ve üretim planlama müdüründen oluşan 4 yöneticiye uygulanmıştır. Görüşme formuyla elde edilen elde edilen veriler, bulgular bölümünde maliyet, üretilebilirlik, markaya katacağı değer ve sürdürülebilirlik başlıkları altında verilmiştir. Araştırma sonucunda, erkek tüketicilerin hazırlanan koleksiyonda yer alan tasarımları orijinal buldukları, hazırlanan koleksiyonun sürdürülebilirliğe katkı sağlaması açısından önemli olduğu, geliştirilen tasarımlardan satın almak istedikleri, geliştirilen tasarımların yeni bir giysi almaya yönelik istek uyandırdığı, geliştirilen tasarımları satın alması için çevrelerindekilere önerebilecekleri; araştırma kapsamına alınan firma yöneticilerinin ise, hazırlanan koleksiyonun firmaya ve markaya değer katabileceğini düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that the textile and ready-made industry is directly related to sustainability in terms of including many negative practices and approaches in environmental, economic and social terms: This situation leads to the emergence of different design strategies for sustainable fashion understanding. The model of this research, which aims to prepare a capsule collection consisting of original men's shirt designs by evaluating the production residues in the ready-to-wear sector with a sustainable fashion approach and to determine the opinions of managers and male consumers regarding the prepared collection, is a descriptive research based on the survey model. A questionnaire was prepared to determine the opinions of male consumers about the collection prepared in the research and an interview form was prepared to determine the opinions of the business managers included in the research. The population of the research consists of male consumers residing in Ankara and the sample consists of 390 male consumers who volunteered to answer the questionnaire. The data obtained as a result of the questionnaire applied to determine the opinions of male consumers about the collection were analysed by using statistical methods and interpreted through tables: In order to determine whether there is a statistical relationship between the age variable of the consumers and their opinions on the collection, χ² (Chi-square) relationship analysis was performed. The interview form was applied to 4 managers consisting of two different factory managers, chief designer and production planning manager of the company that produces men's clothing. The data obtained through the interview form are given under the headings of cost, manufacturability, value to the brand and sustainability in the findings section. As a result of the research, it has been determined that male consumers find the designs in the collection original, that the collection is important in terms of contributing to sustainability, that they want to buy the designs developed, that the designs developed arouse a desire to buy a new garment, and that they would recommend the designs developed to those around them for purchase; while the company managers included in the research think that the collection prepared can add value to the company and the brand.