ÇATOM Project: Field supervisors in-between 'the state' and 'the social'
ÇATOM Projesi:'Devlet' ve 'toplumsal' arasında saha sorumluları
- Tez No: 145775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu incelemenin amacı, Güneydoğu Anadolu'daki bir toplumsal kalkınma projesi olan ÇATOM Projesini eleştirel bir şekilde ele almaktır. Öncelikle küresel kalkınma söyleminin işleyiş biçimleri incelenmektedir. İkinci olarak, bölgedeki“toplumsal”ı belirli tasvir ve teknolojiler aracılığıyla ele almanın kalkınmacı bir biçimi olarak ÇATOM Projesinin söylemi analiz edilecektir. Son olarak,“devlet”ve“toplumsal”arasında söylemsel olarak kurulmuş bir özne-pozisyonu olan ÇATOM saha sorumlusu üzerinde durarak saha sorumlularının projenin söylemi hakkındaki açıklamaları ve bu söylemin somutlarıma hikayeleri, Ekim 2002 ve Mayıs 2003 'te bir Güneydoğu Anadolu ilinde yapılan saha araştırmasına dayanarak incelenecektir. vıı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to critically reflect on ÇATOM Project as a social development project in Southeastern Anatolia. The first chapter elaborates on the modes of operations of the global developmentalist discourse. The second chapter analyzes ÇATOM discourse as a developmental mode of dealing with“the social”in the region by constructing it through particular portrayals and technologies. The final chapter, with a focus on ÇATOM field supervisor as a discursively constructed subject-position situated in-between“the state”and“the social”, field supervisors' accounts of the project and their materialization stories of the project's discourse, is based on the fieldwork conducted in October 2002 and in May 2003, at one of the provinces of Southeastern Anatolia. VI