The effects of familial variables and self-esteem on the sexual risk taking behaviors of late adolescent girls in Turkey
Ailevi değişkenlerin ve kendilik değerinin Türkiye'deki geç ergen kızların cinsel risk alma davranışları üzerindeki etkileri
- Tez No: 145774
- Danışmanlar: DR. NUR YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ailevi değişkenlerin ve kendilik değerinin Türkiye'deki geç ergen kızların cinsel risk alma davranışı üzerinde etkilerini incelemektir. Çalışmada incelenen ailevi değişkenler; ailenin yapısı, algılanan ebeveyn desteği, algılanan ebeveyn kontrolü ve anneyle ergen arasındaki cinsel konularla ilgili yapılan konuşmaları içermektedir. Katılımcılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan ve Psikolojiye Giriş dersine kayıtlı olan 1 66 bayan öğrenciydi. Araştırmada kullanılan ölçekler, Demografik Bilgi Formu, Cinsel Risk Alma Davranışları Ölçeği, Anneyle Cinsel Konularda Konuşma Ölçeği, McMasler Aile Değerlendirme Ölçeği ve Coopersmith Kendilik Değeri Ölçeği'dir. Sonuçlar, aile yapısının ve aile desteğinin katılımcıların cinsel risk alma davranışları ü/erinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bunun yanışını, ailenin kontrolcü olup olmamasının katılımcıların hangi korunma yöntemlerini seçtikleri üzerinde bir etkisi olduğu fakat diğer risk alma davranışlarını etkilemediği bulunmuştur. Bunların dışında, cinsel ilişki deneyimi olan katılımcıların, bu tip bir deneyimi olmayan katılımcılara göre kendilik değerlerinin daha az olduğu da bulgular arasındadır. Genel anlamıyla ailevi değerlerle katılımcıların cinsel risk alma davranışları arasında bir ilişki bulunamamasının sebebi, cinsel ilişki deneyimi olan katılımcılarının sayısının düşük olmasına ve Türk kültürünün çeşitli özelliklerine bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Familial Variables and Self-Esteem on the Sexual Risk Taking Behaviors of Late Adolescent Girls in Turkey by Başak Efe The aim of the present study was to investigate the effects of familial variables and self-esteem on the sexual risk raking behaviors of late adolescent girls in Turkey. Familial variables that were investigated included; family structure, perceived parental support, perceived parental control and communication with the mother about sexual issues. The participants were 1 66 Turkish female undergraduate students from Istanbul Bilgi University and Boğaziçi University who were enrolled in Introduction to Psychology courses. The scales used were Demographic Information Questiomiaire, Sexual Risk Taking Inventory, Communication With the Mother about Sexual Issues Inventory, two sub-scales of McMaster Family Assessment Device and Coopersmilh Self-Esteem Scale. Contrary to the expectations, the results revealed that there were no differences between girls from intact and non-intact families in terms of sexual risk taking behaviors. Girls who engaged in sexual risk taking behaviors did not rale their parents as less supportive than girls who did not engage in sexual risk taking behaviors. Perceived parental control was found to have an effect only on the type of contraception used by the participants but it did not have an effect on other sexual risk taking behaviors. Lastly, the results indicated that participants who had a sexual intercourse experience hadlower levels ofself-esleem Ihan lliose who did not have sucli an experience. The main reason for failing to find relationships between familial variables and sexual risk taking behaviors of (he adolescents were mostly related to the low rale of participants who had a sexual intercourse experience and the characteristics of the Turkish culture.