Women in early modern İstanbul: The use of space
Erken modern dönem İstanbul'unda kadınlar: Mekan kullanımı
  1. Tez No: 145790
  2. Yazar: FATMA TUNÇ YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışması, erken modern dönem İstanbul'unda kadının mekan kullanımını incelemektedir. Kadının ev içi, dış kamusal ve sosyal mekanın kullanımı ve bu mekanlarla ilişkisi bağlamında şehir tecrübesine yoğunlaşmaktadır. Kadınların hareket alanının dini-ideolojik normların yanında, sosyal ve ekonomik statü, gelenek, aile ilişkileri ve fiziksel şartlar gibi çok sayıda faktör tarafından belirlendiğini ileri sürmektedir. Bu tez, kadının şehir deneyimine yönelik bir çalışmanın, arşiv kaynaklarının bağlamsal okumaları ile desteklenen çok yönlü bir araştırmayı gerektirdiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the women in early modern Istanbul with particular focus on the use of space. Particularly, its main concern is to write about women's experience in a manner of use of domestic, outer public and social spaces in urban context. It argues that the women's sphere of action was by no means defined only by the boundaries set up through religious- ideological norms, but also by a set of factors such as social background, economic status, tradition, familial relations and physical conditions. Thus, this thesis suggests that studying the urban experience of women necessitates a multi-dimensional investigation with the support of contextual reading of the archival documents.