The Serbo-Croat relations in Yugoslavia
Yugoslavya'da Sırp-Hırvat ilşkileri
  1. Tez No: 145799
  2. Yazar: CANER SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Birinci Yugoslavya“Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı”adı altında 1 Aralık 1918'de kuruldu. 1929 yılında Kral Aleksander Karadjordjevic'in düzenlediği darbe devletin ismini“Yugoslavya Krallığı”olarak değiştirdi. Genç Yugoslavya Krallığı 1941 yılının Nisan ayında Almanya, İtalya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya orduları tarafından işgal edildi ve yıkıldı. İşgal altındaki ülke, Yugoslav Komünist Partisi' nin örgütlediği Partizan ordusu tarafından özgürleştirildi. İkinci Yugoslavya, Yugoslav Komünist Partisi liderliğinde 29 Kasım 1945'tc“Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti”olarak kuruldu. 1963 Anayasası ile ismi“Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti”olarak değiştirilen İkinci Yugoslavya, 1990'lann ilk yarısında kanlı bir biçimde yıkıldı ve parçalandı. Yugoslavya'da Sırp-Hırvat ilişkilerini inceleyen ve açıklayan bu çalışmaya göre, Sırp-Hırvat ilişkileri birbiriyle çelişen iki zıt özellik gösterir: işbirliği ve çatışma. Bunlardan ilki (Sırp- Hırvat işbirliği) hem birinci hem de ikinci Yugoslavya'yı son derece yapıcı ve olumlu bir biçimde etkilemiştir. İkincisi (Sırp- Hırvat çalışması) ise, Yugoslav siyaset hayatında son derece yıkıcı ve olumsuz etki göstermiştir. Ayrıca bu çalışma, 1 990'ların ilk yarısında yaşanılmış olan Hırvatistan'daki Sırp-Hırvat Savaşı ile Bosna-Hersek Savaşı'nın bir“medeniyetler, kültürler ve dinler arası çalışma”olmadığını ve bu savaşların“tarihsel-ulusal nefretlerden”kaynaklanmadığını gösteriyor ve açıklıyor. Hırvatistan ve Bosna-Hersek topraklarında yaşanılmış olan kanlı çatışmaların asıl nedeni, Yugoslavya'da kapitalist üretim ilişkilerinin yeniden yapılandırılması sürecinde Sırp bürokratik-teknokratik yönetici sınıf ile Hırvat bürokratik-teknokratik yönetici sınıf arasındaki ekonomi-politik çıkar çalışmasıdır. Bu nedenle, bu çalışma, milliyetçi liberalizm ideolojisine dayalı bürokratik- teknokratik bir egemen/yönetici sınıfın gelişmesi, Yugoslavya'da kapitalizmin yeniden yapılandırılması, ve Sırp bürokratik-teknokratik yönetici sınıf ile Hırvat bürokratik-teknokratik yönetici sınıf arasındaki çatışmayı ve bu çatışmanın Sosyalist Yugoslavya üzerindeki yıkıcı etkisini incelemekle ve açıklamaktadır. İV
Özet (Çeviri)
The First Yugoslavia was founded as the“Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes”on 1 December 1918, and its name was changed to the“Kingdom of Yugoslavia”by the Royal Coup in 1929. The Kingdom of Yugoslavia was destroyed and occupied by the Axis armies İn April 1941. Afler the communist Partisan victory, the Second Yugoslavia was founded as the“Federal People's Republic of Yugoslavia”on 29 November 1945, anil its name was altered to the“Socialist Federal Republic of Yugoslavia”by the 1963 Constitution. The Second (Socialist) Yugoslavia collapsed and disintegrated at the beginning of the 1990s. This study focuses on the Serbo-Croat relations in Yugoslavia with aim of explaining characteristics of the Serbo-Croat relations and their effects in the Yugoslav politics. This study maintains that the Serbo-Croat relations in Yugoslavia had two opposite characteristics: cooperation and conflict. The Serbo-Croat cooperation had constructive effects, while the Serbo-Croat conflict had destructive effects in the Yugoslav politics. Also, this study shows that the Srebo-Croat War in Croatia and the Bosnian War in Bosnia-Herzegovina in the first half of the 1990s were not“clash of civilizations”or“return of ancestral hatreds”among Serbs, Croats and Bosniaks (Yugoslav Muslims). This study argues and explains that the Serbo-Croat War and the Bosnian War were results of the reconstruction of capitalism in Yugoslavia and of the economic-political contradictions between the Serbian and Croatian bureaucratic-technocratic ruling classes whose ideological basis was nationalist liberalism. For this reason, this study inquires and explains development of bureaucratic-technocratic ruling class whose ideological basis was nationalist liberalism, reconstruction of capitalism in Yugoslavia, and economic-political conflict between Serbian and Croatian bureaucratic-tecluiocratic ruling classes and its destructive effect in the Socialist Yugoslavia. Ill