Rekabet sürecinde dışkaynak kullanımı (outsourcing) yoluyla dağıtım kanalı etkinliğinin arttırılması ve Türkiye'deki otomotiv sanayicilerine yönelik bir uygulama
Increasing distribution channel effectiveness in the competition process by outsourcing and an application on the automotive industrialists in Turkey
- Tez No: 145810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Faaliyetlerini sürdürdükleri ulusal ve uluslararası çevrede yaşanan ekonomik, sosyal, yasal değişim ve buna bağlı olarak rekabet koşullarının giderek keskinleşmesi işletmelerin büyümeleri veya varlıklarım devam ettirmeleri oldukça yavaş ve aynı zamanda maliyetli hale getirmektedir. Odaklanma, esneklik, hız, kalite vb. nedenlerle küresel pazarlarda işletmelerin kendi kendilerine yetmeleri gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu pazar koşullarında işletmeler yapılarım ve yönetim anlayışlarım değiştirmektedirler. işletmeler faaliyette bulundukları alanlarda kaynaklarım etkin ve verimli kullanmak durumundadırlar. Bu anlamda işletmeler rekabet gücü geliştirmek için temel uzmanlık alam dışındaki faaliyetlerinde dış kaynak kullanımına yönelmektedirler, işletmeler dış kaynak kullanımı ile kaynak tasarrufu sağlamakta, yapı olarak küçülerek daha yalın hale gelmekte ve böylece temel yeteneklerine üzerine odaklanmaktadırlar. Otomotiv sanayi, bir çok sektördeki talep yaratıcı durunu, diğer sanayileri de derinden etkileyen üretim tekniklerinin geliştirilmesindeki öncü rolü ve yarattığı katma değer ile bulundukları ülke ekonomilerine önemli katkılar sağlamaktadır. Otomotiv sanayinde üretim süreci ve üretim sonrası dış kaynak kullanımı uygulamalarının yoğun olarak kullanıldığı bir sektördür. Özellikle otomotiv sanayi işletmelerinin dağıtım kanalları ve lojistik faaliyetlerinde en çok başvurdukları yöntemler arasıda yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde rekabet, rekabet unsurları ve rekabet sürecinde işletmelerin yapılarında ve yönetim anlayışlarında ortaya çıkan yeni yaklaşımlar ele alınmıştır. Dağıtım kanalı, dağıtım kanalında ilişkiler ve etkinlik hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde dış kaynak kullanımı incelenmiş, dağıtım kanalları ve lojistik etkinliği ölçme kriterleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise otomotiv sanayinin dünyada ve Türkiye'deki gelişimi değerlendirilerek, otomotiv sanayicileri açısından dış kaynak kullanımının otomotiv dağıtım kanallarının etkinliğinin artırılmasına etkisi üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic, social, legal changes in the national and international environment that the organizations are working and related to these, gradually sharpening competition conditions make the organizations' enlargement or survival slow and at the same time costly. It is getting harder day by day for the organizations to suffice themselves on their own, because of the reasons like focusing, flexibility, speed, quality etc. With these market conditions, organizations are changing their structures and management perspectives. Organizations have to use their resources effectively and productively in their working areas. In tins manner, organizations tend to use outsourcing for the activities excluding their main specialization areas for improving their competitive strength. By outsourcing organizations attain source savings, get simple by structurally minimizing and therefore focusing on their main capability. Automotive industry has a great contribution on the economy of the country mey are working by their demand producing situation in many sectors, leading position on the improving production techniques that also affect the other industries deeply, and the created value adding. Automotive industry is one of the sectors which use outsourcing applications in the production and post production processes intensively. Outsourcing is one of the most consulted methods, especially in distribution channels and logistic activities by the automotive industry organizations. In the first part of the study, competition, competition elements and the new approaches revealed on organizations' structures and management perceptivenesses in the competition process are considered. Some information on distribution channel, relations and efficiency on distribution channels are given. In the second part, outsourcing usage is analyzed and its relations with distribution channels and logistic efficiency measuring criteria are evaluated. Lastly in the third part, the improvement of the automotive industry in the world and Turkey is evaluated and a questionnaire study is applied for the affects of increasing the efficiency of the automotive distribution channels by the use of outsourcing from the automotive industrialists' point of view. VI