Türk Vergi Hukuku'nda müteselsil sorumluluk uygulaması ve sonuçları
Application and results of sequential responsibility in Turkish Tax Law
- Tez No: 145809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Vergilendirme gibi toplumsal bir yükümlülüğün uygulanmasında, başta kamu alacağını güvence altına almak ve vergi tahsilatını daha pratik bir biçimde gerçekleştirebilmek için, vergi sistemimizde yer alan en önemli düzenlemelerden biri müteselsil sorumluluk kurumudur. Müteselsil sorumluluk kavramı ve müteselsil borçluların sorumlulukları Borçlar Kanunu'nun ilgili maddelerinde tanımlanmıştır. Kamu alacağını güvence altına almak ve vergi ziyama neden olan organizasyonların önüne geçebilmek için kanun koyucu 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 11. maddesinde müteselsil sorumluluk kurumuna yer vermiş, sorumluluğun şartlan ise Borçlar Kanunu'ndaki hükümlere uygun olarak düzenlenmiştir. Müteselsil sorumluluk kavramı, Türk Vergi Mevzuatımızda yer alan, mevcut vergi kanunlarında uzun yıllardan beri hüküm altına alınmış bir kavramdır. Ancak, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun yürürlülük tarihine paralel olarak, 3239 Sayılı Kanun'la V.U.K.'nun 11. maddesine eklenen müteselsil sorumluluğun anlamı zamanla değişmiş ve alanı genişlemiştir. Özellikle, bu madde hükmüne istinaden yapılan idari düzenlemeler ile, müteselsil sorumluluğun şartlan ve sınırlarının, yeni sorumluluk alanları yaratacak şekilde genişletilmiş olması müteselsil sorumluluk kurumunu tartışma odağı haline getirmiş, çıkan ihtilaflar Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına konu olmuştur. Bu bağlamda çalışmamızın amacı, müteselsil sorumluluğa ilişkin kanuni ve idari düzenlemelerin yetersiz kaldığı hususların belirlenmesi ve söz konusu düzenlemeler nedeniyle mükellef ve idare arasında ortaya çıkan ihtilafların ilgili Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlan çerçevesinde değerlendirilmesidir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sequential responsibility is one of the most important applications to realize tax collection more practically and to secure public revenue. The notion of sequential responsibility and responsibilities of sequential debtors are defined in the relevant articles of debt law. To secure public revenue and to prevent activities causing tax losses, legislator sets apparatus of sequential in the 1 1th article of Tax Procedure Law numbered 213 and conditions of responsibility are arranged in line with the mandates of debt law. Sequential responsibility apparatus has existed in the codes of Turkish tax system. However, by the law numbered 3239 that put additional sentence to the 11th article of Tax Procedure Law, the meaning and scope of sequential responsibility have extended. Especially, with administrative arrangements respect to that sentence, borders and conditions of sequential responsibility have broadened in a manner creating new areas of responsibility and this made sequential responsibility apparatus focus of conflicts. Conflicts have been subject of decisions of the Constitutional Court and the Council of State. In this context, the aim of this study is determining subjects make legal and administrative procedures insufficient and evaluating conflicts, stemming from related regulations, between taxpayer and administration in the framework of the decisions of Constitutional Court and Council of State. VI