Medeni Usul Hukukunda elektronik imzalı belgelerin delil olarak değerlendirilmesi
The evidential valuce of documents with electronic signature in context of Turkish Law Civil Procedure
  1. Tez No: 145814
  2. Yazar: MİNE ERTURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
ÖZET Çalışmada, medeni usul hukukunda elektronik imzalı belgelerin delil değeri incelenmektedir. Elektronik imza, bir elektronik belgenin veya mesajın, doğruluğunu garanti eden ve gönderenin kimliğini tespit eden teknik bir prosedür olarak tanımlanabilir. Elektronik imza, sertifika hizmet sağlayıcıları tarafından sağlanan sertifika alt yapısına dayanmaktadır. Elektronik imza, Kanunda, başka bir elektronik veriye eklenen veya onunla bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulamayı sağlayan elektronik formdaki veri olarak tanımlanmıştır (Elektronik İmza Kanunu m. 3). Gelişmiş elektronik imzanın 1999/93 sayılı Avrupa Birliği Direktifinin 2. maddesinde belirtildiği üzere dört şartı bulunmaktadır: 1. Sadece imza sahibine özgülenmiştir. 2. İmza sahibinin kimliğinin tespitini sağlar. 3. Sadece imza sahibinin kontrolünde bulunan imza oluşturma araçlarıyla oluşturulur. 4. İlgili olduğu elektronik veride sonradan yapılan değişikliklerin tespitini sağlar. Güvenli elektronik imza, nitelikli sertifikaya dayanan ve güvenli imza oluşturma araçları ile oluşturulmuş gelişmiş elektronik imzadır. Güvenli elektronik imza, el yazısıyla imza gibi, mahkemelerde delil olarak kullanılabilir. Çalışmanın birinci bölümünde, elektronik belge ve elektronik imza kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde, elektronik belgeler hakkında Türk Hukuku ve karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde hukukumuzda elektronik imzalı belgelerin delil değeri üzerinde durulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our dissertation analyzes the evidential value of documents with electronic signature in the context of Turkish Law of Civil Procedure. The electronic signature is a technical procedure, which makes it possible to guarantee t he a uthenticity o f a d ocument o r a n e lectronic m essage a nd t o ensure the identity of the sender. It is based on a certification infrastructure managed by third party providers - the certification services providers. In general terms an electronic signature means data in electronic form which are attached to or logically associated with other electronic data and which serve as a method of authentication (Turkish Electronic Signature Act, Art. 3). An advanced electronic signature meets the following four requirements (Directive 1999/93/EC, Art.2): 1. It is uniquely linked to the signatory, 2. it is capable of identifying the signatory, 3. It is created using means that the signatory can maintain securely under their own control, and 4. It is linked to the data to which it relates in such a manner that any subsequent change of the data is detectable. Secure electronic signature is an advanced electronic signature which is based on a qualified certificate and which is created by a secure-signature- creation device. Electronic signatures are permissible as evidence in a court of law in the same way as handwritten signatures. in the first part of the study, the concepts of electronic documents and electronic signature are examined. The second part involves the regulations both in Turkish Law and Comparative Law regarding the electronic documents. The third part focuses on the evidential value of the documents with electronic signature in our national law. v