Geçiş döneminde Kırgızistan ekonomisinin dış borç yapısı analizi
The analysis of the external debt structure of the Kyrgyz republic economy in transition
- Tez No: 145835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Günümüzde dış borçlar bir ülkenin en önemli konularından biri olmaktadır. Bir ülkenin kalkınması için gerekli olan yatırımların yapılabilmesi iç kaynakların yetersizliğinden dolayı ülkeleri dış kaynakların kullanılmasına yöneltmektedir. Dış borçlar bir ülkenin kalkınmasında önemli bir kaynak olmakla beraber, dış borç servisinin ağırlaşması durumunda o ülke ekonomisine büyük bir yük getirmektedir. Bu Yüksek Lisans tez çalışmamda gelişmekte olan ülkelerle birlikte geçiş sürecindeki ülkelerin ekonomik durumlarını ve kalkınmanın finansman aracı olarak dış kaynakların önemini ve ekonomiye olan katkısını incelemeye çalıştım. Çalışmada Kırgız Cumhuriyeti'nin genel ekonomik durumu ve dış borçlar teorik ve ampirik açıdan incelenmiştir. Birinci bölümde, Azgelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerin demografik, ekonomik ve politik özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, Kırgız Cumhuriyeti'nin geçiş süreci içinde tarihsel, demografik, politik ve genel ekonomik durumları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Kırgız Cumhuriyeti'nin dış borç yapısının ekonometrik olarak analizi yapılmıştır. Sonuç kısmında konunun değerlendirilmesi ve öneriler ele alınmıştır. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the external debts is become the main issue of the countries. The insufficient of the internal resources on order to development of the country compels the country to make use of the external resources. The external resources is the main resources of the developing countries. On other hand, growth of the external debts leads the economy to the deterioration. In this paperwork is held economic situations and the importance of the external resources as a instrument of the development and the effect to the economy in the transition period of the Developing Countries. In the firs chapter is resumed the demographic, political and economical properties of the Less Developed and Developing Countries. In the second chapter is resumed the demographic, political and the general economical situation of the Kyrgyz Republic. In the third chapter is econometrical analyzed the structure of the external debts of the Kyrgyz Republic. In the conclusion the issue is overviewed by giving some recommends. IX