Ekonomik istihbaratın küreselleşme içerisindeki yeri ve önemi
  1. Tez No: 145834
  2. Yazar: AHMET TARIK MİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Küreselleşme süreci ile birlikte ekonomik alanda yürütülen uygulamalar değişerek gelişmeye ve çeşitlenmeye başlamıştır. Küreselleşme sürecinin en fazla yaşandığı ekonomik alanda, küresel ekonomin yeni kurallarına uygun olarak faaliyetlerin yürütülmesi, önem verilmesi gereken bir konu olmuştur. Küreselleşme, ekonomik faaliyetlerin hızla büyüyerek yoğunlaşmasını sağlamıştır. Ulusların ekonomi politikaları küreselleşme ile birlikte değişmeye başlamıştır. Buna paralel olarak da ekonomik işletmeler, küresel ekonominin oluşturduğu yeni ortama uyum sağlama yarışı içerisine girmişlerdir. Rekabet kavramı küreselleşme ile birlikte gelişmiş, rekabet gücünü elde bulundurmak işletmeler için hayati öneme kavuşmuştur. Ülkeler ekonomik hayatlarını geliştirmek, korumak ve vatandaşlarının refahını artırmak için, küreselleşme sürecinin getirdiği yeni koşullara uyum sağlama ve mücadele çabasına girmişlerdir. Bu mücadelede bilgi elde etmek büyük yer tutmaktadır. Bilginin sistemli bir şekilde elde edilmesi istihbarat faaliyetleri ile mümkündür. Ekonomik istihbarat faaliyeti, ekonomik bilginin elde edilmesini sağlamaktadır. Ekonomik istihbarat sistemlerinin oluşturulmasıyla küreselleşme süreci daha rahat anlaşılabilecek ve bu süreç ekonomin aktörleri tarafından daha rahat yönetilebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Along with the process of globalization, application conducted in economics has changed to develop as well as vary in types. In economy, which is the main area where the globalization has experienced the most, the performance of activities to be conducted according to new rules of global economy has become an important factor to take into account. Globalization has enabled economic activities to grow rapidly and become dense. Moreover, the economic policy of nations has also started to change with globalization, hence, parallel to this, the economic enterprises has entered into competition of adaptation to the new environment formed by global economy. That is, the concept of competition has developed with globalization, and holding the competitive power has reached to the vital importance for enterprises. Countries has started to strive for adopting to new conditions brought by the process of globalization in order to develop and protect their economic lives as well as to improve the welfare of their citizens. Obtaining the information takes a significant place in this struggle. Gathering the information systematically can be possible through intelligence activities, activities in economic intelligence provide economic information to obtain. Overall, through the establishment of economic intelligence systems, not only can the process of globalization be understood with greater ease but this process can also be managed by the actors of the economy with greater ease.