Ticari bilgi yönetimi ve bilgi portalı mimarisi: EGEV ticari bilgi portalı'nın incelenmesi
The commercial knowledge management and knowledge portal architecture: The study of EGEV commercial knowledge portal
- Tez No: 145847
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
OZE] Çağımızın gelişen teknolojileri sonucunda iletişim kanallarından akan veri, enformasyon ve bilgi miktarı artmıştır. Bilgi (ya da enformasyon) yüklenmesi nedeniyle, organizasyonların doğru iş kararları almaları zorlaşmaktadır. Bu nedenle, organizasyonlar ticari kararlarına destek sağlayacak“ticari bilgilerini”yönetmeli ve bilgi tabanlı bir ekonomide kayıt altına almalıdırlar. Bir bilgi teknolojisi olarak bilgi portalı 'bigi çalışanlarının' eğitilmesini ve: ticaw bilgi sistemlerinin kurulum sürecini kolaylaştırmaktadır. Ancak gelişmekte olan ülkelerde organizasyonlar özellikle Kobi' ler ticari bilgi yönetiminde“finansal ve entelektüel sermaye”yetersizlikleriyle karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle, Kobi' lerin bağlı bulundukları oda, kuruluş ve federasyonlardan yardım almaları gerekir. Çalışmanın birinci bölümünde; ticari bilgi yönetimi kavramı ve onu başarıya götürebilecek etkenlerde alınmıştır. İkinci bölümde ticari bilgi yönetimine yönelik bilgi teknolojileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde bir model eşliğinde bilgi portalı ve mimarisi araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, çalışmanın uygulama boyutu, EGEV (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) ile sınırlı tutulmuştur. Bu bölümde, ticari bilgi yönetimine yönelik olarak EGEV ticari bilgi portalı, literatürden elde edilen teorik bilgiler çerçevesinde oluşturulan model yoluyla incelenmiştir. İnceleme sonucunda, ticari bilgi yönetimini destekleyecek mimari elemanların ve temel işlevlerin olmadığı anlaşılmıştır. Uygulanabilir öneriler, model yardımıyla teklif edilmiştir. Çalışma, yenilik yaparak farklılaşmak ve rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen organizasyonlar, bilgi sistemi mimarları, bilgi çalışanları ve akademisyenler için önemlidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT As a result of the developing technologies of our age, the amount of the data, information and knowledge flowing through the communication channels have been rised. Due to the knowledge (or information) overload it becomes harder for organizations to make proper business decisions. Therefore, organizations must manage and record their“commercial knowledge”which will support their commercial decisions in : a knowledge '?,tesexîiV'economy;:“','?hie*-';-krıtowledge portal as a knowledge technology is facilitating the education of the knowledge workers and the establishing process of the commercial knowledge systems. But, in developing countries the organizations especially the SMEs ( Small and Medium Scaled Enterprises) are encountering ”financial and intellectual capital" deficiencies. In this respect, it is necessary for the SMEs to receive asistance from the chambers, foundations and federations which they belong. In the first part of the study; the concept of commercial knowledge management and the factors which can bring succees are studied. In the second part, the knowledge technologies directed to commercial knowledge management are examined. In the third part the knowledge portal and its architecture is studied through a proposed model. In the fourth part, the scope of the study is limited with the EGEV (The Foundation for the Development of the Aeagan Region). In this part, the commercial knowledge portal of EGEV is studied through the model which is formed around the theoretical knowledge obtained from literature investigation. At the end of the study, it is understood that there is no architectural element and core function which can support the commercial knowledge management. Applicable suggestions are proposed through the model. The study is important for the organizations, knowledge system architects, knowledge workers and academicians who desire to differentiate by innovating and gain competitive superiority.