Güvenlik faliyetlerinin yürütülmesinde iletişimin rolü ve jandarma uygulamasının incelenmesi
The role of communication in public security activities and a survey of jandarma organization
- Tez No: 145864
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Güvenlik kavramı insanoğlunun temel gereksinimlerindendir. Güvenliği sağlamak için tarihi süreç içerisinde çeşitli adlarla karşımıza çıkan güvenlik örgütleri günümüzde kolluk adı altında teşkilatlanmış, ülkemizde huzur ve güvenliğin sağlanması için genel kolluk olarak adlandırdığımız Jandarma ve Polis teşkilatlan yapılandırılmıştır. Güvenliği sağlamak için devletin yetkilendirdiği kamusal örgütlerin en önemli gereksinimlerinden birisi ise iletişimdir. Günümüzde güvenlik örgütlerinde iletişim altyapısı ve bu teknolojilerin kullanımı, kazanan ile kaybeden arasındaki farkı belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Güvenlik örgütlerinin örgüt içi iletişimi kendi içerisinde organize olabilmesini sağlarken, örgüt dışı (çevre ile) iletişimi ise örgütün çevresinden haberdar, zamanında karar verip tepki verebilen, yaşayan bir sistem olabilmesini sağlar. İletişim teknolojilerinde sağlanan gelişmeler dünya üzerinde uzaklıktan bağımsız olarak örgüt işlevlerinin gerçek-zamanlı (real-time) gerçekleştirilebilmesine olanak sağlamaktadır. JEMUS (Jandarma Entegre Muhabere Sistemi) adı altında yeni teknolojilerin kullanımıyla, iletişimi en etkin şekilde sağlamak için yürütülen çalışmalarla Türkiye Cumhuriyeti Jandarması; gelişmiş dünya ülkelerindeki iç-güvenlik örgütlerinin iletişim standardım yakalamaktadır. Ancak yurt dışındaki güvenlik hizmeti veren örgütlerdeki uygulamalarla karşılaştırıldığında çalışmaların örgüt içi iletişim ile sınırlı kaldığı ve diğer kamu kurumlarıyla henüz entegre olamadığı görülmektedir. Sistem incelendiğinde; teknoloji, altyapı, güvenlik faaliyetlerinde kullanılan iletişim araçları, iletişim güvenliği ve uygulamalar vb. konulara yönelik bazı eklentiler yapılabileceği görülmektedir. Bu çalışmada etkin iletişim için gelecekte kullanılabilecek çeşitli iletişim kanalları önerilmiş, diğer kamu kurumlan ile entegre olacak ulusal bir kamu güvenliği sisteminde (yurtdışından örnekleri verilerek) iletişimin rolü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Safety”is one of the fundamental needs of human being. In the past, public security organizations were appeared with different names and structures. After evolving for thousands of years; Today in Turkey, there are two organizations (“Jandarma”and“Polis”) responsible for serving, protection and providing peace. Public Safety/Security Organizations that are empowered by governments have a vital requirement:“communication”. An organization's inner-communication improves organization capability while outer-communication helps the organization being informed about incidents and facilitates responding immediately. Today, technological communication capabilities of an organization, determines the winner and the loser. By developments in communication technology, real-time voice and data communication between units can be achieved regardless of geographical locations. With the JEMUS (Jandarma Integrated Communication System) project, which is the effort for improving effective/efficient communication; Turkish Jandarma reaches the technology standard of foreign public security organizations. But, when compared to foreign organizations, JEMUS is limited to inner-organization communication and has not been integrated to other public/government organizations yet. Also, with deeply inspecting the current work, it can be said that some advancements should be made about technology, backbone, appliances, communication security and applications. In this study, some communication methods for“an effective communication of a security organization”is offered. In addition to this, the role of communication in a national security system in which integration of Jandarma and other public organizations is discussed.