Yerel yönetimlerde özelleştirme -Yozgat belediyesi örneği-
The privatination of local administrations -Example Yozgat municipality-
  1. Tez No: 145863
  2. Yazar: BEDRETTİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
VI ÖZET Tarihsel süreçte kumu hizmeti ve faaliyetlerinin yürütülmesi umacıyla oluşturulun devlet, merkezi yönetim ve yerel yönetimle amaçlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır; Devlet ve yerel yönetim, ekonomik anlamda teşebbüsatı elinde bulunduruyorsa, birey üzerinde ekonomik hegemonya olması söz konusudur. Bu hegemonya bireyin hareket kabiliyetini önemli ölçüde kısıtlayacaktır. Dolaysıyla tam demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Ekonomik teşebbüsatı da elinde bulunduran bir devlet ve yerel idare, asli vazifelerini yerine getirmede zayıf kalacaktır. Ayrıca asli unsurlar dışındaki işler üzerinde de verim noktasında zayıf kalacaktır. Kısacası ekonomide başarılı olması, halkına refahı sağlaması çok zordur. Ayrıca birçok problemle karşı karşıya kalacaktır. Bu tür problem yaşayan devletler ve yerel idareler, alternatif bir gelişme içerisine girerek, özelleştirme yöntemini uygulamaya başlamışlardır. Özelleştirme uygulaması tüm gelişmiş devletlerde ve yerel idarelerde çok ileri bir düzeyde uygulama alanı göstermektedir. İleride ne gibi bir olumsuz sonuçları olabilir bilinmez fakat bugün için faydasının olduğu tartışılmaz bir gerçek gibi görünmektedir. Uygulamada geç kalan ülkemizin, özellikle konu başlığımız olan yerel yönetimlerin, problemlerine karşı alternatif bir yöntem olarak özelleştirmeyi aktif bir şekilde uygulamaları gerektiğini düşünüyoruz. Fakat bilimsel ve rasyonel bir temele oturtulması en önemli şartlardan biridir. Yerel yönetimlerde özelleştirme konusundaki bilimsel çalışmalar, ülkemizde yeterli noktadan çok uzaktır. Bu çalışma, bu alandaki eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Governments have come into existence during the historical procedure to execute the public services and utilites with a central and a local administration. If the government and the local administration has the power of enterprise in the economic field, then an economical hegomany over the individual is substantiated. This hegomony will restrain the individual's activity capabilitiy in an important measure. Owing to this wc cannot talk abont a perfect democracy. The government and local administration will be unsuccessful in fulfulling their esscutial duties if they dominate over the economic enterprise. They will be unsuccessful in other issues excluding their esseutial duties as well. İn brief being successful in economy will hot able them to provide comfort to their people. İn addition they will face a lot of many other problems. We think that our country has to apply the belayed appropriation method in an active way as an alternative method against the problems that local administrations face. One of the most important condition is that they have to be put up on a scientific and rationel base. Stydyings on this appropriation ground in local administrations in our country are very for away from being adequate.This study aims to serve the reducing in this field.