Fecr-i Âti yazarlarından Cemil Süleyman Alyanakoğlu'nun hayatı, şahsiyeti, eserleri ve eserlerinin feminist eleştirel incelenmesi
- Tez No: 145905
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
4* 'fa */*¦* OZET Fecr-i Âti dönemi romancı ve hikayecisi Cemil Süleyman Alyanakoğlu hakkında şimdiye kadar bir bibliyografya oluşturulmamıştı. Bu çalışmanın birinci hedefi buydu. Bu bağlamda tezleri, ansiklopedileri, sözlükleri ve edebiyat tarihlerini içine alan bir yelpazede Fecr-i Âti ve Cemil Süleyman üzerine yazılanları inceledik. Bu kapsamda yazarın yazılarını yazdığı ve yazmış olabileceğini düşündüğümüz dergi ve gazeteleri taradık ve yazarın eserlerinin bibliyografik künyelerini belirledik. Eserlerin genel bir değerlendirmesini kimi karşılaştırmalarla yaptık. Çalışmanın ikinci amacı, eserlerin feminist eleştirel incelemesiydi. Bu bağlamda,“kadın imgesi ”nin metinlerdeki yerine baktık. Bu imgenin, erkek yazarlartarafından üretilmiş edebiyat metinlerindeki nitelikleri taşımasına karşın, kadın bakış açısı öne çıkartılarak yaratıldığını gördük. Bu kuramın, eserlerin değerini ve özgünlüğünü belirlemekte etkili olduğunu saptadık. Sonuç olarak, Fecr-i Âti dönemine ve Cemil Süleyman Alyanakoğlu'na yeni bir yaklaşım getirdiğimizi söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT No bibliography related to Fecr-i Âti period novelist and story writer Cemil Süleyman Alyanakoğlu had been done until now. This was the first purpose of the study. Therefore, we have analyzed the writings on Fecr-i Âti and Cemil Süleyman Alyanakoğlu within a wide field including thesis, encyclopedias, dictionaries and literature histories. In this context, we have searched the periodicals and newspapers in which the writer had written and could have write and we have established bibliographic registrations of his works. By some comparisons, we have made their general valuation. The second purpose of the study was a feminist critical analyze of his works. Therefore, we have looked for the place of the“woman image”İn the texts. In spite of carrying the characteristics of literary texts produced by men writers, we have noticed that this image had been created by focusing the angle of woman. We have noted the feminist critic was influential on deciding about the works' merit and originality. In conclusion, we could say we have brought a new approach to Fecr-i Âti and Cemil Süleyman Alyanakoğlu.