The gender roles in Turkish society as reflected in the serial movies: The case of 'Çocuklar duymasın' and 'Zerda'
Türk toplumundaki cinsiyet rollerinin yerli dizilere yansıması: Çocuklar duymasın ve Zerda örneği
- Tez No: 145904
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, toplumsal cinsiyet rollerinin Türk medyasında özellikle dizilere nasıl yansıtıldığını iki örneklem kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin iki farklı bölgesinden, doğudan ve batıdan yaşam örneklerinin sunulduğu, kültürel ve sosyal yapının toplumsal cinsiyet rollerinin belirlenmesindeki rolünü yansıtan iki dizi, Çocuklar Duymasın ve Zerda dizileri bu çalışma için seçilmiştir. Sistematik rastgele seçim yöntemi kullanılarak Çocuklar Duymasın dizisinden on, Zerda dizisinden on üç bölüm seçilmiştir. Bu iki dizinin karşılaştınlması sonucunda, toplumsal cinsiyet rollerinin özellikle kadın kimliğinin algılanışının bölgesel farklılıklara rağmen benzer nitelikte olduğu görülmüştür. Ataerkil toplumun geleneksel değerleri modern toplum değerleriyle birlikte sürdürülmeye çalışıldığı gözlenmiştir. Televizyon, ortak bir sosyal yaşam alanı oluşturduğu ve sosyal değerlerin yansıtıldığı en önemli kitle iletişim araçlanndan biridir. Bu çalışmada, televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyetin temsil edilme biçimi, televizyon ve onun içeriğinin bir parçası olan dizilerin yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler Ataerkil Kültürel Yapı Kitle İletişim ve Televizyon Yerli Diziler Toplumsal Cinsiyet Rolleri Medya ve Kadın
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the reflections of gender roles in the Turkish serial movies. Two serials, namely Çocuklar Duymasın and Zerda, are analyzed in this study as the sample case of Turkish media and are assumed to represent social and cultural structure of two different regions of Turkey. A systematic random sampling method has been used in the selection of the sections from these serials as the subject of analysis. When two serials are analyzed in a comparative manner it is seen that they both emphasize over the similar problem, although they represent the woman's problem in different regional contexts. It has been observed, as the outcome of this study, that television as an important means of mass media has a striking place in the reflection of social values which shape common way of dally life. The manners of the presentation of gender roles in the serials, as well as the problems they stress in order of priorities, are analyzed in detail in this study.