Bag and leather goods sector in Turkey
Türkiye'de çanta ve saraciye sektörü
  1. Tez No: 145906
  2. Yazar: NAZMİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
KISA ÖZET NAZMİ YÜKSEL Nisan 2004 TÜRKİYE'DE ÇANTA VE SARACİYE SEKTÖRÜ Tez, Türkiye'deki çanta ve saraciye sektörü ile ilgilidir. Çanta ve saraciye sektörü ve ürün yelpazesi hakkında genel bir fikir vermesi açısından eklenen giriş bölümünden sonra beş bolüm içermektedir. Giriş bölümünü takip eden ve“ dünya Saraciye endüstrisine genel bir bakış”diye adlandırılan ilk bölüm ; endüstrinin şu anki durumu, gelişen ülkelerin rolü, ticaret kanalları gibi konuları anlatmaktadır,“Türkiye'deki çanta ve saraciye sektörünün şimdiki (şu andaki, hâli-hazırdaki) durumu”diye adlandırılan ikinci bölüm ; sektörün yapısını, üretim merkezlerini, varolan kapasiteleri * üretim miktarlarını, değerlerini ve maliyetlerini ve de uluslar arası ticaret rakamlarını anlatmaktadır (tanımlamaktadır). Üçüncü bölümünde, çanta ve saraciye sektörünün hedeflerinden bahsedilmektedir. Ve tezin bu bölümünde bazı projeksiyonlar yapılmaktadır. Dördüncü bölüm“ çanta ve saraciye sektörünün sorunları nelerdir?”sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermektedir. Tezin son bölümünde, bölüm beşte, sektörün refahı (saadeti) için muhtemel çözümler verilmektedir (anlatılmaktadır). Ayrıca bu bölümde serbest bölgelerin çanta ve saraciye sektörü açısından öneminden de bahsedilmektedir. Sonuç bölümünde, bazı çözüm önerileri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NAZMİ YÜKSEL April İ0O4 BAG AND LEATHER GOODS SECTOR IN TURKEY The thesis deals with the bag and leather goods sector in Turkey. It consists of five chapters after the introduction that is included to give a general idea about bag and leather goods sector and its product line. The first chapter following the introduction that is named“an overview of the world leather goods industry”tells subjects such as; present status of the industry » the role of developing countries, trade channels, etc. Second chapter which is named“ the present status of bag and leather goods sector in Turkey ”identifies (tells) ; structure of the sector, production centers, existing capacities, production quantities, values and costs and also international trade figures. In chapter 3, targets for bag and leather goods sector are mentioned. And some projections are made in that part of the thesis. Chapter four answers the question "what are the problems of the bag and leather goods sector?' in great detail. In the tost chapter of the thesis, chapter five, possible solutions are given (told) for the well-being of the sector. And also importance of free-zones from the perspective of bag and leather goods sector is mentioned in that chapter. In the conclusion part, some solution recommendations are given. Key wards: Bag Leather goods Problems Solutions IV