Menbau´l-Ebhâr fi Riyâzi´l-Ebrâr
- Tez No: 145936
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Biz bu çalışmamıza konu olarak Hazînî'nin“Menbau'l-Ebhâr fî Riyâzi'l-Ebrâr”isimli eserini seçtik. Türkçe olarak kaleme alınmış bu eserin bulunan tek nüshası İstanbul'da Süleymaniye Ktp.,Şehid Ali Paşa, nr.l425'te olup 81 varaktır. Bizim çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazar ve eserleri hakkında bilgi; ikinci bölümde eserin konusunu ve şekil özelliklerini kapsayan bir inceleme yer almaktadır. Üçüncü bölüm ise“Menbau'l-Ebhâr fî Riyâzi'l-Ebrâr”isimli eserin transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY As the topic of our study, we have chosen the work“Meribau'1-Ebhâr fî Riyazi '1- Drâr”which was written by Hazînî. The only copy of this work written in Turkish is registered in“Şehid Ali Pasha”iction with the number 1425, in the Suleymaniye Library, in Istanbul and it contains 81 leets. Our work includes 3 main parts: In the first the author and the entire works of him; id at the second part there has been a scrutiny which covers the theme and the shape features fthe work. The third section contains a text with transcription of the work which is named 'Menbau'l-Ebhâr fî Riyâzi'l-Ebrâr".