Mathematical approximation for the source rock maturity in Southeast Turkey
Güneydoğu Anadolu'da anakaya olgunluğu için matematiksel bir yaklaşım
- Tez No: 14594
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURKAN KARAHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET GÜNEYDO?U ANADOLU'DA ANAKAYA OLGUNLU?U İÇİN MATEMATİKSEL BÎR YAKLAŞIM KUMSAL, Kubilay Yüksek Lisans Tezi : Jeoloji Mühendisliği Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurkan Karahanoğlu Haziran 1991, 102 sayfa Bu tez çalışması GD Anadolu'daki hidrokarbon oluşum zamanını belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla bölgeden altı kuyu seçilmiş ve bölgede ana kaya olgunluğu hakkında matematiksel bir yaklaşım elde etmek için sıkışma düzeltmesini de içeren geliştirilmiş bir Lopatin yöntemi bu kuyularda uygulanmıştır. Sıkışma düzeltmesi yapılmış zaman-sıcaklık indislerinin (CTTI) sonuçlarına göre 6 nolu kuyuda kuru gaz üretmeye elverişli Dadaş formasyonu 61.2 milyon yıl önce petrol türümüne başlamış ve 45.7 milyon yıl önce bitirmiştir. 1 nolu kuyuda kondenseyt üretebilecek Karababa formasyonu hidrokarbon üretimine 55.5 milyon yıl önce başlamış ve 51.6 milyon yıl önce üretimi sona ermiştir. 1 nolu kuyuda Karaboğaz ve Sayındere formasyonları türüme sırasıyla 55.2 ve 55.1 milyon yıl önce başlamış ve hidrokarbon türümleri sırasıyla 49.7 ve 47.7 milyon yıl önce bitmiştir. Aynı şekilde 4 nolu kuyuda Dadaş formasyonu, 5 - v -nolu kuyuda ise Bedinan ve Dadaş formasyonlara petrol türümüne sırasıyla 56.9, 99.7 ve 58.6 milyon yıl önce başlamış ve yine sırasıyla 29.2, 17 ve 7.4 milyon yıl önce petrol türümüne son vermişlerdir. Bu beş ana kayanın hepsi de 40 API graviteden düşük petrol üretebilir. Kuyulardaki diğer ana kayalar henüz petrol türümü aşamasındadır, yani halen üretmeye devam etmektedirler. Anahtar sözcükler : Geliştirilmiş Lopatin yöntemi, hidrokarbon oluşum zamanı, CTTI, GD Anadolu. Bilim Kodu : 606.04.03 - vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATHEMATICAL APPROXIMATION FOR THE SOURCE ROCK MATURITY IN SE TURKEY KUMSAL, Kubilay M.S. in Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nurkan Karahanoğlu June, 1991, 102 pages This research study is carried out to determine the timing of hydrocarbon generation in SE Anatolia. For this purpose, six wells are selected from the region and a modified form of Lopatin's method including compaction correction is applied to each well in order to get a mathematical approximation for the source rock maturity in the region. The results of compaction corrected time-temperature indices (CTTI) indicate that the Dadaş formation, capable of producing dry gas in the Well 6, started oil generation 61.2 my ago and stopped 45.7 my ago. Karababa formation in the Well 1 which can produce condensates began expulsion 55.5 my ago and ceased generation 51.6 my ago. The Karaboğaz and Sayandere formations in the Well 1 started their generation 55.2 and 55.1 my ago and they stopped expulsion 49.7 and 47.7 my ago respectively. Similarly, in the Well 4 the Dadaş formation, in the Well 5 - iii -the Bedinan and Dadaş formations began to produce hydrocarbon 56.9, 99.7, and 58.6 my ago and they ceased generation 29.2, 17, and 7.4 my ago respectively. All of these five source rock units are capable of producing oil with an API gravity less than 40. The other source rock units in the wells are onset of oil generation, i.e., they still continue to produce. Key words : Modified form of Lopatin's method, timing of hydrocarbon generation, CTTI, SE Anatolia. Science Code : 606.04.03 iv -