Reflecting on teaching: Interactive thoughts and decisions of experienced and novice EFL teachers
Öğretmenlerin kendi öğretimleri üzerine görüşleri: Deneyimli ve deneyimsiz öğretmenlerin etkileşimli düşünme ve karar verme süreçleri
  1. Tez No: 145963
  2. Yazar: EBRU ŞİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
ÖZET ÖĞRETMENLERİN KENDİ ÖĞRETİMLERİ ÜZERİNE GÖRÜŞLERİ: DENEYİMLİ VE DENEYİMSİZ ÖĞRETMENLERİN ETKİLEŞİMLİ DÜŞÜNME VE KARÂR VERME SÜREÇLERİ EBRU ŞİRE Doktora Tezi, İngiliz Dili Eğitimi Anabilin) Dan Danışman: Prof. Dr. F. özden Ekmekçi Mayıs 2004, 361 sayfa Bu çalışma öğretmenin öğretimsel hareketlerinin kendi düşünce ve yargılarından etkilendiği varsayımına dayanmakta olup deneyimli ve deneyimsiz öğretmenlerin ders sırasında almış oldukları etkileşimli kararları karşılaştırmaktadır. Ayrıca bu çalışma öğretmenlerin etkileşimli kararlar verirken neler düşündüklerini ve hangi faktörlere öncelik verdiklerini araştırmayı da amaçlamaktadır. Bu sebeple bu çalışmada bilişsel ve yorumsal bir yaklaşım İzlenmiştir. Veriler, derslerin video kameraya çekilmesi, çağrışım tekniğine dayalı görüşme, yarı yapılandırılmış görüşme, ders planı, sınıf oturma planı ve snake tekniği kullanılarak toplandı. Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Merkezinde (YADIM) uygulandı. Dört deneyimli ve dört deneyimsiz İngilizce öğretmeni çalışmaya katıldı. Her katılımcı öğretmenin kendi sınıfında vermiş olduğu dersin tamamı (45 dakika) sistematik bir biçimde aynı dönem içerisinde üç kez video kamerayla kaydedildi. Aynı gün ya da bir sonraki gün yapılan çağrışım tekniğine dayalı görüşmede öğretmene kendi dersi izletilerek vermiş olduğu etkileşimli kararlar ve bu kararların dayandığı olası sebepler hakkında yorumlar yapması istendi. Elde edilen veriler hem nitel hem de nicel olarak analiz edilip yorumlandılar.Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin düşünme faaliyetlerinin karmaşıklık derecesi deneyim seviyelerine göre değişmektedir. Buna paralel olarak, deneyimsiz öğretmenlerle karşılaştırıldığında, deneyimli öğretmenlerin etkileşimli karar verme süreçlerinin daha karmaşık bir yapıda olduğu görülmüştür- Bu çalışmaya katılan hem deneyimli hem de deneyimsiz öğretmenlerin sınıf içinde karşılaştıkları öğrenci performans göstergeçlerini (ipuçlarını) tanıyabildikleri saptanmıştır. Ayrıca, bu çalışma, deneyimli öğretmenlerin öğrenci performans göstergeçlerine karşılık verirken daha fazla ve değişik öğretimsel hareket kullandıklarım da ortaya koymuştur. Diğer yandan, deneyimsiz Öğretmenlerin sınıf yönetimi ve idaresi ile ilgili sorunlarla daha çok ilgili oldukları ve buna paralel olarak bu tip sorunlarla uğraşmak için değişik çözüm yolları ve teknikler geliştirmiş oldukları saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere dayanılarak hem deneyimli hem de deneyimsiz öğretmenler için etkileşimli karar verme modelleri geliştirilmiştir. Çalışma sonuçlan, sadece hizmet içi öğretmen eğitimi programlan için değil aynı zamanda öğretmen yetiştirme programlan içinde bir takım değişiklikler ve yenilikler önermektedir. Ayrıca, bu çalışmada yöntem, teori ve katılımcı açısından etkileşimli karar verme süreci üzerine yapılabilecek başka çalışmalardan da bahsedilmektedir. ANAHTAR KELİMELER; Etkileşimli Karar Deneyimli Öğretmen Deneyimsiz Öğretmen Çağrışım Tekniğine Dayalı Görüşme öğrenci Performans Göstergesi (İpucu)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REFLECTING ON TEACHING: INTERACTIVE THOUGHTS AND DECISIONS OF EXPERIENCED AND NOVICE EFL TEACHERS EBRU ŞİRE Ph. D. Dissertation, English Language Teaching Department. Supervisor: Profc Dr. F. özden EKMEKÇİ May 2004, 361 pages This study is mainly concerned with the instructional decisions EFL teachers make in the class (Le., interactive decisions). It aims to contribute to our understanding of what teachers are thinking about when they make a particular interactive instructional decision. The ultimate purpose is to investigate and compare the interactive thinking and decision making process of experienced and novice teachers. The underlying assumption is that teachers' behavior is guided by their reason based thoughts, judgments, and decisions. Therefore, the study adopts a cognitive and interpretative approach. Four novice and four experienced EFL teachers participated in the study. The data were collected through videotaping procedure, stimulated recall technique, semi- structured interviews, lesson plans, classroom maps, and snakes. The study was conducted at YADIM (Le., Center for Foreign Languages), Çukurova University. In the study, each teacher was videotaped three times in her regular classes, and then she was invited to comment on her in-class behaviors and interactive decisions at the stimulated recall interviews. The findings were analyzed and interpreted both quantitatively and qualitatively.The results indicate that the complexity of teachers' thinking process change in regard to their expertise level. In line with this finding, the interactive decision making process of the experienced teachers is seen to be much more complicated than that of the novices in the study. Moreover, the experienced teachers are observed to employ a wider set of instructional actions in response to the student performance cues. However, both the experienced teachers and the novices are able to recognize student performance cues they observe in the class. Another finding indicates that the novice teachers are much more concerned with the classroom management related issues especially with student off task behavior and develop a good repertoire of coping strategies to deal with such behaviors. In addition, interactive decision making models are proposed for both the experienced and novice teachers throughout the study. The results of the study suggest some significant implications not only for in- service teacher training programs but also for pre-service teacher training programs. Besides, the study also covers some methodological and theoretical implications for future research. KEYWORDS: Interactive Decision Experienced Teacher Novice Teacher Stimulated Recall Technique Student Performance Cue