Modification of language laboratories into computer assisted language learning laboratories
Dil laboratuarlarının bilgisayar destekli dil eğitimi laboratuarlarına dönüştürülmesi
- Tez No: 146020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dil, insanların dört temel becerisini kelime bilgisi ve dilbilgisi ile bütünleştirerek hem yazılı hem de sözlü iletişim kurdukları bir araçtır. Dil öğrenimi, bu bütünleşmeyi sağlayan bir süreçtir. Dil öğretiminin bilgi ve iletişim çağında daha da önemli hale gelmesinden beri, bu konuda birçok yöntem ve yaklaşım ortaya çıkmıştır. Bilgisayar Destekli Dil Eğitimi (BDDE), çağımızın en meşhur yaklaşımlarından biridir ve dil öğrenimini kolaylaştırmak için bilgisayarın kullanılmasını ifade eder. Bilgisayarın dil öğretiminde kullanılması 1960'lardan beri gündemdedir. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, özellikle internet ve web'in yaygın bir şekilde kullanılmasından sonra, BDDE son yıllarda daha da güncel ve önemli hale gelmiştir. BDDE'nin ses, renk, benzetim, görüntü ve grafiklerin bolca kullanımı ile öğrencilerin daha fazla güdülenmesini sağlamak, öğrencilerin kendi hızlarında çalışmalarına olanak sağlamak ve sürekli olarak dönüt sunmak gibi belirli avantajları vardır. BDDE'nin bazı eksiklikleri olmasına rağmen, bu sürece birçok değişik okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime bilgisi ve dilbilgisi alıştırmaları sağlamasından dolayı dil öğretiminde yardımcı ya da tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Bu çalışmada, alanyazın taramasından sonra, hem ilk yıl hazırlık sınıfında hem de ilk yıl boyunca iki ya da üç saatlik zorunlu derslerle İngilizce öğretilen üniversitelerde, BDDE uygulanmasına uygulanabilir çözümler bulmak amaçlanmıştır. Bu yüzden, geleneksel ve BDDE laboratuarlarının tarihçeleri, etkinlikleri, olumlu ve olumsuz yönleri ile bileşenleri incelendikten sonra, özellikle yüksek eğitim seviyesinde uygulanabilir, ekonomik ve verimli bir dönüşüm yaratmak için geleneksel dil laboratuarlarının BDDE laboratuarlarına dönüştürülmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is a tool through which the people communicate either in written or spoken form by integrating knowledge of vocabulary and grammar with the four skills of the language. Language learning is the process which enables this integration. There have been many methods and approaches to language teaching since it became very important in the age of information and communication. Computer Assisted Language Learning (CALL) is one of the most popular approaches of our age and refers to the use of computer to make language learning easy. The use of computers in language learning has been in the arena since 1960s. Due to the advances in the field of computer technology, especially after the widespread use of the Internet and the World Wide Web (WWW), CALL has become more and more popular during the last decades. CALL has certain advantages such as enabling the students become more motivated with the abundant use of sound, colour, simulation, and graphics, having the students to work at their own pace and providing them constant feedback. Although CALL has some limitations, it can be used as a supplement to the language learning in many ways as it supplies the process with a various range of exercises of reading, writing, speaking, listening, vocabulary, and grammar. After a review the literature, this study aimed to find some practical solutions for implementing CALL at universities in which English is taught both in the first year intensively as a preparatory class or as two and three hours a week during the first year as an obligatory course. Therefore, after the investigation of the history, activities, advantages and disadvantages, and components of traditional language labs and CALL labs, how to modify the former into the latter so as to create a practical, affordable and productive transformation especially at higher education level has been analysed.