Globalleşen dünya ekonomisinde ımf politikaları ve türkiye
Imf politics and turkey in global world economy
- Tez No: 207666
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Büyük Buhran ve sonrasında uygulanan korumacı dıs ticaret ve döviz kuru politikaları sebebiyle uluslararası finansal sistemin istikrarlı isleyisinin saglanması amacıyla 1944 yılı Temmuz ayında ABD'nin Bretton Woods kasabasında düzenlenen konferans ile IMF(Uluslararası Para Fonu)'nin kurulması kararı alınmıstır. Bugün gelismekte olan ülkelerce hazırlanan ve uluslararası kredilerle de desteklenmesi istenilen istikrar programları, IMF'nin onayını almak zorundadır. Genel olarak IMF desteginde uygulamaya konulan istikrar programları, dıs ticaret rejimini ve dıs ödeme sistemini liberalize etmek yoluyla dıs dengeyi saglamayı ve enflasyonu kontrol etmeyi hedeflemektedir. Gelismekte olan ülkelerde ve Türkiye'de uygulanan IMF destekli istikrar programlarının incelendigi çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; IMF'nin organizasyon yapısı, amaçları, mali kaynakları, kredi politikası, sagladıgı imkanlar ve türleri incelenmistir. kinci bölümde; IMF'nin gelismekte olan ülkelerde uyguladıgı programlar ve bu programlara getirilen elestiriler ile ilgili açıklama yapılmıs ve gelismekte olan ülkelerde uygulanan istikrar programları sırasıyla incelenmistir. Türkiye ile benzer sorunları olan Latin Amerika ülkeleri(Meksika,Arjantin,Brezilya), Asya krizinin yasandıgı ve sonrasında uygulanan politikalarla basarılı sonuçlar alınan Güney Kore ile Endonezya'nın yanısıra , 1990 sonrasında serbest ekonomiye geçis sürecini yasayan Rusya'ya yer verilmistir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de uygulanan IMF destekli istikrar programları ayrıntılı olarak incelenmistir. 1980 öncesi dönemde; 1954 sonrasında yasanan dıs ticaret açıgı nedeniyle uygulanmak zorunda kalan 1958 istikrar tedbirleri, 1970'li yıllarda yasanan ?bunalım yılları? nedeniyle uygulanan 1978-1979 istikrar tedbirleri incelenmistir. 1980 sonrası dönemde; 24 Ocak 1980 stikrar tedbirleri,5 Nisan 1994 istikrar tedbirleri,2000 yılı Güçlü Ekonomiye Geçis Programı ile 2002 ve 2005 yıllarında uygulanan istikrar programları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
After the big world crise(1929), lots of countries put in practise some politics to protect their economies. When 2.World War finished (1944)they came together in the Bretton Wods in the USA. They decided to establish the IMF(International Monetary Fund). IMF?s duty is to provide free international trade and foreign money balance. Currently, if developing countries want to take credits from international credit organizations for stabilization programs, they have to be connected with IMF and then IMF approves the programs. The thesis has three parts. The first part analises that IMF?s borning,developing,organization structure and credit politics. The second part analises that, effects of IMF stabilization programs in the developing countries.There are lots of critics about their programmes. Argentina, Brazil, Indonesia, Rusia, South of Korea , Mexico and their programmes have been examined. The third part analises that, Turkey economy and stabilization programs of IMF.Turkey applied nineteen stabilization programs since 1960s.The thesis tried to show the details of 1958 stabilization program, 1970 stabilization program, 1980 stabilization program,1988 stabilization program, 1988 stabilization program, 1994 stabilization program, 1999 stabilization program, 2002 stabilization program and 2005 stabilization program.