Muhibbullah İbn Abdişşekûr'un hayatı ve Müsellemü's-Sübût adlı eserindeki metodu
Life of Muhibbullah İbn Abdissekûr and his metodology in Musellemu's-Subût
- Tez No: 146036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ERTURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada 1119/1707 yıllarında Hindistan'da yaşamış büyük bir Hanefi hukukçusu olan Muhibbuüah b. Abdişşekûr'un hayatı ve onun önemli eseri olan Müsellemü's-Sübüt'taki metodu incelenmiştir. İbn Abdişşekûr sadece fıkıhta değil aynı zamanda mantıkla da iştigal etmiş, hatta mantıkla ilgili Süllemü'1-Ulûm diye bir eser de kaleme almıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş'te İbn Abdişşekûr'a kadar İslâm hukukunun geçirdiği devreler ana hatlarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde; İbn Abdişşekûr'un yaşadığı dönemin tarihi ve ilmi özellikleri, hayatı, yetişmesi, ilmi hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; Müsellemü's-Sübût'un metodu incelenmiş, konuları, kaynakları, üslûbu, konuları işleyiş tarzı, hadisleri ve âyetleri değerlendirişi ile Müsellemü's- Sübût'un İslam Hukukundaki yeri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, one of the great Hanefi jurist Muhibbullah b. Abdişşekûr's life,who lived between 1119 and 1707 in India, and method of his important work, Müsellemü's-Sübût, were researched. îbn Abdişşekûr was not only deal with the jurisprudence but also deal with the logic, moreover he wrote thebook of Süllemü'1-Ulûm about the logic. Our work contains an introduction and two sections. In introduction; the phases of the Islamic law dealt with as outlines. In the first section; information about the history and scholarly specialities in Abdişşekûr's period and information about his life, education, scholarly life, and his works are given. In the second section ; Müsellemü's-Sübût's method is researched and information about the subjects, resources, style, his evaluation of the hadiths and verses, and the position of the Müsllemû's-Sübût in the Islamic law are given.