Komor Adaları'nda ortaöğretim coğrafya derslerinde CBS kullanımı için veri setleri oluşturulması
The creation of geographical information systems data sets for secondary school geography lessons in Comoros
- Tez No: 602310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİBULLAH KİRAMİ ÖLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı“Komor Adaları”nda orta öğretim coğrafya derslerinde CBS kullanımına yönelik veri seti oluşturmaktır. Çalışmada,“Komor Adaları”nda CBS ile geliştirilmiş öğretim materyalleri yetersiz olduğundan, söz konusu eksiklikler giderilmeye çalışılarak, müfredata uygun çeşitli etkinlikler oluşturulmuş ve veri dosyaları geliştirilmiştir. Tez, Giriş ve Sonuç bölümlerinin dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki teorik ve kavram çerçevenin verildiği bölüm,“Komor Adaları”nda genel orta öğrenimin yapısı ve müfredatının anlatıldığı bölüm ve verilerin hazırlanmasının anlatıldığı bölümdür. Çalışmanın sonucunda Komor Adaları'nda orta öğretim coğrafya müfredatı ile uyumlu ve derslerde kullanılabilecek açıok kaynak kodlu veri setleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a data set for the use of GIS in secondary education geography courses in the Comoros. In the study, since the teaching materials developed with GIS in the Comoros Islands were insufficient, various activities were created and data files were developed in accordance with the curriculum by trying to eliminate these deficiencies. The thesis consists of three main sections apart from the Introduction and Conclusion sections. The first is the section where the theoretical and conceptual framework is given, the structure and curriculum of general secondary education in the“Comoros”and the preparation of the data. As a result of this study, in the Comoros Islands, in accordance with the secondary education geography curriculum, and open source data sets that can be used in courses have been developed.