Finansal tabloların enflasyondan arındırılması teknikleri üzerine bir inceleme
A research on implementing inflation purifing technigues on financial charts
  1. Tez No: 146039
  2. Yazar: ÖZGÜR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Enflasyon Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunudur. Enflasyon hane halkları ve işletmeleri olumsuz olarak etkilemektedirler. Enflasyon tarihi maliyetler muhasebesine göre hazırlanan finansal tabloların gerçeği yansıtmasını önlemekte ve bilançoların homojenliğinin bozulmasına neden olmaktadır. Enflasyon nedeniyle işletmelerin bilançolarında var olan kârlar gerçekte var olduğundan daha fazla gözükmekte veya zarar eden bir işletme kâr etmiş gibi gözükmektedir. Enflasyon muhasebesi, enflasyonun işletmeler üzerindeki bu olumsuz etkileri giderici bir uygulamadır. Bu çalışmada enflasyonun genel ekonomi ve finansal tablolar üzerindeki olumsuz etkileri ve bu etkileri giderici yöntemler ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, enflasyon ve enflasyonun etkileri ile enflasyonist dönemlerdeki işletme politikaları ele alınmıştır. ikinci bölümde ise enflasyonun olumsuz etkilerinin giderici kısmi yöntemler ile enflasyon muhasebesi yöntemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise enflasyon muhasebesi ile ilgili sayısal bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation is the biggest concern and problem of the developing countries like Turkey. Inflation does have a negative effect on companies and persons. Also inlation causes the financial charts to lose their homogenity and prevents them to have an accurate sum. Because of the inflation companies could have higher revenue at their statements or the companies that have not got revenue could be seen as if they are having revenue. The inflation accounting is a key to solve the negative effects of inflation on companies. In this project the negative effects of the inflation on companies and also the ways to reduce this effects have been studied. There are three chapters. In the first chapter, inflation, it's effects and policies of the companies that work with inflation have been studied. In the second chapters, inflation accounting has been studied in order to solve the negative effects of the inflation. In the third chapter, an example has been solved according to the inflation accounting. VI