Alaçam Dağları'nda (Batı kesimi) dağ turizm potansiyeli ve sürdürülebilirliği
The potential of mountain tourism and permanent of the mountain Alaçam (west side)
  1. Tez No: 146038
  2. Yazar: MURAT MOLVALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Alaçam Dağları; Türkiye'nin kuzeybatısında, Balıkesir İline bağlı Dursunbey, Bigadiç ve Sındırgı İlçelerinin sınırlan içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmanın yapılmasının birkaç tane amacı vardır: Bunlar, inceleme alanının turizm için iyi bir potansiyel oluşturması, inceleme alanına halihazırda yerli ve yabancı turistlerin gelmesi, inceleme alanının sosyo-ekonomik açıdan geri durumda olması, turizmin inceleme alanı için çok iyi bir ekonomik alternatif oluşturmasıdır Alaçam Dağlan orta yükseklikteki (1608 m.) dağlar grubuna girmektedir. Bu özelliği, gür orman örtüsü ile birleşince, turizm için ideal bir ortam sunmaktadır. Tespit edilebildiğine göre araştırma sahası bir çok turizm fâaliyetine ev sahipliği yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Alaçam Dağları'na şu an bile turist gelmesi, mevcut potansiyelin yavaş yavaş keşfedilmeye başladığını göstermektedir. İnceleme alam, Türkiye'nin yoğun nüfuslu yerleşim yerlerine oldukça yalan bir konumdadır. İnceleme alanına kara ve demir yollan ile çok kolay ulaşılabilmektedir. Konaklama ve alışveriş olanaklarının ise gelişmiş olup; inceleme alanı tam manasıyla turistik bir belde haline gelince gelişeceği beklenmektedir. Alaçam Dağları'nın turizm potansiyelinin hayata geçirilmesinde en önemli nokta sahaya yönelik doğru bir turizm planlamasının yapılabilmesidir. Çünkü Türkiye, plansız ve sırf ekonomik kaygılarla yapılan turizm faaliyetlerinden büyük zararlar görmüştür. Çevre tahrip edilmiş, bazı turistik yörelerin taşıma kapasiteleri aşılmış, bazı turistik yörelerin ise çekicilikleri olumsuz etkilenmiştir. Bu sebepten dolayı, önemli olan bir yeri turizme açmak değil; o yerde turizmin sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. İşte bu çalışmada Alaçam Dağları'nın turizm potansiyeli ortaya konmaya çalışılmış, inceleme sahasında nasıl bir turizm planlaması yapılması gerektiği üzerinde durulmuş, sürdürülebilirlik kavramı ve turizmde nasıl uygulanacağı belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mountains of Alaçam is in the northwest of Turkey in the town of Dursunbey, Bigadiç and Sındırgı in Balıkesir. There are a few aims for doing this working: These are; the research area is getting a good potential for tourism, many tourists from out and in are visiting the research area, the research area is undeveloped in social-economc., the tourism is getting a very good economical alternative for the research area. The Mountains of Alaçam is in the group of the mountains which has got middle actitude (1608 m.) This quality is getting an ideal enviroment for tourism when it is combined with dense forest. It's proued that its research area has a potential which can be host for a lot of activity of tourism. Tourists' visiting to Mountains of Alaçam even at that moment shows to begin to be invented existing potential slowly. The research area is quite close to settlement place which has got population density in Turkey. It's very easy to arrive in the research area by highway and railway. The possibility of shopping and settlement is developed; it's waited to get developed when the research area will become completely a touristic place. The most important thing for being real potential of tourism of Alaçam Mountain is that can be made correct tourism plan towards to area. Because, Turkey is damaged of tourism activity that is unplanned and done with economical anxiety. The surrondings are destructed, moving capacities in some touristic place is passed over, acttractivities of some touristic place is affected negatively. Because of these reasons, the important thing is not open a place for tourism, it's provided to be continuous in tourism. In this working it is tried to put forward potential of tourism of the Mountains of Alaçam, expaunded the need of how to make a tourism plan and tried to determination conception of continuous and how to make it in tourism.