Tedarik zinciri yönetiminde yalın üretimin uygulanması
Lean production application in supply chain management
- Tez No: 146040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzün küresel rekabet ortamında işletmeler giderek daha talepkar olan alıcılara hizmet vermektedir. İşletmeler varlıklarını sürdürebilmek için müşterilerinin iyi kalite, düşük fiyat ve kısa teslim süresi beklentilerini hızla karşılayabilmek, daha fazla çeşit üründen daha küçük miktarlarda verilen ve anlık olarak değiştirilen siparişlere uyum sağlamak zorundadır. Gelinen noktada satış alanının genişletilmesi adına giderek kişiye özel ürünlerin yaratılması ve bunun hızla ve düşük maliyetle yapılabilmesi gereklidir. Ürün kalitesi artık milyonda hata düzeyi ile ölçülmekte ve çoğunlukla uluslar arası regülasyonlarla belirlenmektedir. Bu sıkı kalite kriterleri kontrol ve tamir yöntemiyle karşılanamaz. Tasarımdan başlayarak tüm sistemi ilk defada doğru üretecek hale getirebilmek gerekir. Japonya'da doğan ve başarıyla uygulanan yalın üretim sistemi, tedarik zinciri boyunca geçen süreyi önemli ölçüde azaltılmış ve tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Yalın üretim, üretim sürecindeki problemleri ortaya çıkararak ve daha etkin çalışma yollarını göstererek hem kuruluşlar hem de ülke için rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde tedarik zinciri ve yalın üretim kavramlarına açıklık getirildikten sonra, ikinci bölümde tedarik zinciri yönetimine yalın üretimin uygulanması için başlangıç noktası olarak değer akışı haritalama araçları anlatılmış, israf tespit edilen noktalarda kullanılabilecek bazı yalın üretim teknik ve uygulamalarına örnekler verilmiş ve örgütün yalın değişimi ortaya koyabilmesi için ve sürdürebilmesi için gerekli adımlar ortaya konmuştur. Son bölümde de tedarik zincirinin önemli bir parçasını oluşturan tedarikçilerle işbirliği modeli anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the global competitive environment of today, companies have to give service to the increasingly demanding customers. Companies have to meet good quality, low price and short delivery time expectations, adapt to suddenly changing orders of small amounts and increasing varieties. At this point, to extend the marketing area, it is necessary to create products special to the customer and to do it fast and with low costs. Now, the product quality is measured with the per million defect level and is determined by international regulations. These strict quality criteria can not be met by control and double handling. Starting from design, whole system must be established in a way that enables the production at the first time. Lean production system which is born and applied successfully in Japan shortened the supply chain period in a big extent and attracted the attention of whole world. Lean production, by bringing the problems to the light and showing more effective working ways, provides competitive advantage for both companies and countries. After defining the lean production and supply chain concepts in the first section of this study, in the second section, as the starting point to the application of lean production to supply chain management, value stream mapping tools and some of the lean production techniques and applications that can be applied at the points where wastes are found and the necessary steps to create and continue lean improvement in the organization are explained and in the last section, cooperation model with the suppliers who are an important part of the supply chain is explained. VI