Alevî öğrenci ve velilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine bakışları
The view of Alawi students and parents on the religion and ethics courses
  1. Tez No: 146076
  2. Yazar: MURAT GEVREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu tez Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü' nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.“Alevî Öğrenci ve Velilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine Bakışları”başlıklı bu araştırma dört bölümden kusmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, denenceleri, amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'deki din eğitiminin tarihsel süreci genel hatlarıyla incelendikten sonra Bektâşîlerde yaygın din eğitimi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Sivas'ın Zara ilçesinde öğrenim gören Alevî öğrenciler ile bu öğrencilerin velileri üzerinde uygulanan anketle ilgili bulgular tablolar halinde verilmiş, alınan cevapların yorumları yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise Alevî öğrenci ve velilerin anket sorularına vermiş oldukları cevaplar ışığında araştırmamızın sonucu oluşturulmuş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis has been submitted to the Social Sciences Institute of Cumhuriyet University in fullfillment of the reguirements of the Master of Arts degree Titled“The view of Alawi Students and Parents on the Religion and Ethics Courses”, it is comprised of four chapters. In the first chapter, the problems, hypottheses, objectives and methods of this research are presented. Then, the historical prespectivesof the curriculum on religion education in Turkey have been investigadet and the religion education in Bektashis is presented in the second chapter. In the third chapter, obtainet from a guestionnaire given to the Alawi students and their parents in Zara county of Sivas is depicted in tabular form and comments are provided to the received answers, In the fourth and final chapter, conclusive remarks and propositions are provided based on the anwers by the students and their families.