Sıdkî Pâşâ Dîvânı (inceleme-transkripsiyonlu metin)
Dîvân of Sıdkî Pâşâ (examine-text with transcription)
  1. Tez No: 146077
  2. Yazar: MEHTAP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Kaynaklarda doğum tarihi hakkında bilgi bulunmayan, ölüm tarihî olarak da daha çok H. 1073 / M. 1662 yılı verilen ve asıl adı Mustafa olan Sıdkî Paşa önemli görevlerde bulunmuş bir devlet adamı aynı zamanda Türk edebiyatının zirvede olduğu ve çok sayıda şairin yetiştiği 17. yüzyıl şairlerinden birisidir. Sıdkî Paşanın, içerisinde manzum parçaların da bulunduğu kahramanları alegorik, mensur bir hikaye olan Berf ü Bahar, IV. Murad'm Revan Seferi'ni anlatan Gazavât-ı Sultân Murâd-ı Râbi ve divan olmak üzere üç eseri bulunmaktadır, işte bu çalışmada Türkçe 16 kaside, 71 gazel, 3 tarih, 1 tahmis, 6 kıt'a, 4 nazm, 1 mesnevi ve Farsça 4 kaside, S gazel, 2 tarih, 1 adet mesneviden oluşan ve toplam Türkçe beyit sayısı 1131, Farsça beyit sayısı 205 olan Sıdkî Paşa Divanı şekil ve muhteva açısından incelenmiş ve Süleymaniye Kütüphanesi Hamidiye Kitaplığı numara 1103'te kayıtlı bulunan bilinen tek nüshaya dayanılarak hazırlanan divan metni transkripsiyonlu olarak verilmiştir. Ayrıca çalışmanın başmda kaynaklara ve divana dayanılarak şairin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri incelenmiş ve divanın söz konusu nüshası tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sıdkî Paşa who there is no knowledge about his birth date, as bis death date the Muslim era 1073, the Christian era 1662 year is demonstrated in bibliographies and his real name is Mustafa is a statesman who is on important duties, however he is ones of the poents of 17 century which Turkish Literature is on the top and too many poents live. Sıdkî Paşa has three achievements called Berf ü Bahar which includes in verse pieces is its heros allegoric, a in prose story, Gazavât-ı Sultân Murâd- ı Râbi which tells IV. Murat' s Revan Campaign and Sıdkî Paşa's Divan, in here mis achievement Sıdkî Paşa's Divan which includes 16 kaside, 71 gazel, 3 tarih, 1 tahmis, 6 kıt'a, 4 nazm, 1 mesnevi in Turkish and 4 kaside, S gazel, 2 tarih, 1 mesnevi in Persian and its all Turkish couplet number is 1131, Persian couplet number is 205, is examined as from and contents and divan text is gived with transcription as profit by from known only copy which situates in Sûleymaniye Library Hamidiye Bookcase Number 1103. Furthermore in start of work as profit by from bibliography and divan poet's life, his literary personality and achievements is examined and it is informed about mentioned divan's copy. II