Toplam kalite yönetimi yaklaşımında insan kaynakları yönetiminin çalışanların iş doyumuna etkisi ve uygulama sonuçlarına yönelik bölgesel bir araştırma
The effect on workers' job satisfaction of human resources management in the approach of total quality management and a regional research
- Tez No: 146078
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN USAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Çalışan insanlar yaşamlarının büyük bir bölümünü işlerinde geçirmektedirler. Bu nedenle kişinin işinde yaşadıkları, özel yaşamını da az ya da çok etkilemektedir. İşinde mutlu olan kişinin bunu özel yaşamına dolayısı ile de toplumsal yaşama taşıması kaçınılmazdır. Toplumlar bireylerin aynasıdır bu nedenle mutlu ve başarılı toplumlar ancak mutlu ve başarılı bireylerden oluşabilirler. Bu noktada işletmelerin çalışanlarını mutlu ve doyumlu bireyler haline getirmek gibi önemli bir sorumluluğu oluşmaktadır. Son yıllarda yaşanan değişimler özellikle bu noktaya odaklanmaktadır. Çalışanı müşteri olarak görmek, motive etmek, ödüllendirmek, sürekli geliştirmek, katılımını sağlayarak doyuma ulaştırmak gibi uygulamalar yeni yönetim felsefelerinin ilkelerini oluşturan temel unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni yönetim felsefelerinin en önemlisi olan ve kısaca“önce insan anlayışı”olarak dile getirilen Toplam Kalite Yönetimi, bireyden harekette kaliteyi yakalamayı hedefleyen bir düşünceye sahiptir. Bu felsefeyi, insan yönetiminin sorumluluğu ve onun mutluluğu ile pekiştiren yönetim uygulaması ise İnsan Kaynaklan Yönetimi olmaktadır. Artık TKY felsefesini bütünler bir biçimde oluşturulan İKY uygulamaları“iş doyumu”nu elde etmiş çalışanlara ulaşabilme adına olmazsa olmaz bir koşul haline gelmiştir. Çünkü iç müşteri olarak nitelenen çalışanlar maliyet unsuru değil bir yatırım unsuru olup bu yatarım aynı zamanda toplumsal bir yatırımı da temsil etmektedir. Dolayısı ile, TKY ve İKYnin ana yatırım unsuru“insan”olduğu için, insanın işletme içindeki mutluluğu kısaca iş doyumu daha da önemli olmaktadır. Bu çalışmada TKY yaklaşımında İKY uygulamalarının çalışanların iş doyumuna etkisi incelenmeye çalışılmıştan IV
Özet (Çeviri)
Working people spend a large part of their lives at work and in organisations. For this reason what a person experiences at his/her work affects to a greater or lesser extent his/her private life. A person who is happy in his/her work will carry this over to his/her private life and thereby to the life of the community. Communities are the mirror of the individual, and therefore, happy and successful communities can only be formed from happy and successful individuals. At this point, organisations have important responsibilities such as making those who work in them happy and fulfilled. The changes experienced in recent years especially centre on this point We are faced with practices such as considering workers as customers, motivating them, rewarding them, continually developing them and helping them to attain satisfaction through participation, as the basic elements forming the principles of the new management philosophies. The most important of the new management philosophies, Total Quality Management, which can be expressed briefly as“the people first approach”, has the thought that aims to achieve quality by starting out from the individual. The management practice that strengthens this philosophy with the responsibility of managing a person and with his/her happiness is Human Resources Management Now Human Resources practices, which are formed in such a way as to complement the Total Quality Management philosophy, have become an indispensible condition for the sake of attaining workers who have gained job satisfaction. This is because the workers who are described as internal customers are not a cost element but an investment element and this investment at the same time represents community investment Therefore, because the main investment of Total Quality Management and Human Resources Management is“the person”, the happiness of the person within the organisation, in short his/her job satisfaction, becomes more important In this work, an attempt is made to investigate the effect of workers' job satisfaction in the practice of Human Resources Management in the approach of Total Quality Management