Enflasyon muhasebesi ve bir örnek uygulama
Inflation accounting and a sample practice
  1. Tez No: 146086
  2. Yazar: RECEP EJDER ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde Türkiye'ninde içinde bulunduğu bazı ülkelerin ekonomik sorunlar sıralamasında enflasyon üst sıralarda yer almaktadır. Enflasyon genel ekonomiyi etkilediği gibi ekonomik sistemin bir birimi olan işletmeleri de birçok yönden etkilemektedir. Enflasyonun işletmeler üzerindeki en olumsuz etkisi muhasebe ve muhasebenin ürettiği fînansal tabloları anlamsız hale getirmesidir. Geleneksel muhasebenin dayandığı paranın değişmezliği ve tarihi maliyetlerle değerleme ilkesi, enflasyon ortamında kendisinden beklenen işlevleri yerine getirememektedir. Bu nedenle fiyat değişimlerinin fînansal tablolar üzerindeki olumsuz etkisini giderebilmek için enflasyon muhasebesinin uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada, enflasyonun genel ekonomi ve işletmeler üzerindeki etkisine değinilmiştir. Özellikle enflasyonun fînansal tablolar üzerinde yarattığı tahribatın giderilmesinde kullanılan enflasyon muhasebesi ve yöntemleri ele alınmıştır. Bu konuda çeşitli ülkelerdeki uygulamalar tanıtılmış, ülkemizdeki mevcut durum ve bu yöntemlerin uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ana amacı; enflasyon muhasebesinin uygulanmasının gerekliliğini ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikle enflasyon muhasebesi yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerden Genel Fiyat Düzeyi Muhasebesi, TMS-2 ve TC Maliye Bakanlığının düzenlemeleri doğrultusunda bir üretim işletmesine uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today inflation is one of the most important problems of Turkey and some other countries. As well as affecting the macro economy, it also in many ways, affects the businesses which are a part of the economic system. The most unpleasant effect of inflation on businesses is making their accounting system and finacial tables non sense. !'“The stability of money and valuing the past with costs”principle, that the traditional accounting depends on, can not function properly in an inflationary environment. For this reason, inflation accounting must be applied in order to eliminate the negative effects of price changes on the financial tables. In this study, to the effects of inflation on the macro economy and the businesses, is touched on. Especially, the inflation accounting which is used for eliminating the damages that the inflation caused on the financial tables, and its methods are undertaken. In addition to this, the inflation accounting practices of several countries around the world is introduced and also the practicability of these methods in our country is emphasized. The main purpose of this study is to bring into consideration the necessity of applying the inflation accounting in Turkey. For this reason, primarily, the inflation accounting methods are examined and then among these methods,“the General Price Level Accounting”, TMS-2 and under the regulations of The Ministry of Finance, is adopted to a manufacturing company. VI