Fiyatlandırma kararları açısından pazarlama maliyet analizleri ve tekstil sektöründe bir uygulama
- Tez No: 146104
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bugün, içinde bulunulan pazar koşulları, pazarlama karması elemanlarının önemini günden güne arttırmış bulunmaktadır. Özellikle, rekabet koşullarının çok zorlu olduğu ve kar marjlarının günden güne düştüğü tekstil sektöründe fiyat, diğer pazarlama bileşenlerinden daha fazla değer kazanmıştır. Mamul fiyatının belirlenmesinde rakip işletmelerin fiyatları, işletmenin fiyatlama hedefleri, mamulün kalitesi, tüketicinin yapısı ve talebi, mamulün sunulacağı pazarın yapısı ve daha birçok etken göz önünde tutulmalıdır. Fiyatlama kararlarında, fiyatlar saptanırken hangi mamuller için hangi fiyatlandırma yönteminin kullanılacağı saptanır. Birinci bölümde fiyat kavramı üzerinde durulmuş, önemi, pazarlama karmasındaki yeri, pazar koşulları ve çeşitleri anlatılmıştır. Maddi ürünlerin fiyatlandırılması ve fiyatlandırma süreci anlatılmıştır. Ayrıca fiyatlandırma kararlarında göz önünde tutulan etkenler ortaya konmuştur. İkinci bölümde fiyatlandırma politikaları ve stratejileri incelenmiştir. Fiyat politikası, işletmelerde fiyatlandırma kararları alınırken göz önüne tutulan uygulamalardır. İşletmeler, ürettikleri mamullere, uygulayacakları fiyatları belirledikten sonra, mamullerin pazarlanmasıyla ilgili ortaya çıkabilecek koşullara göre, hedeflenen amaçlara ulaşabilmek için çeşitli politikalar geliştirir. Üçüncü bölümde pazarlama maliyetleri, önemi, sınıflandırılması konularına değinilmiştir. Maliyet, belirli bir amaca ulaşmak için katlanılan ya da katlanılma olasılığı yüksek fedakarlıkların parasal sözcüklerle ölçülmesidir. Dördüncü bölümde pazarlama maliyet analizleri incelenmiştir. Pazarlama maliyet analizleri, işletmeye pazarlama faaliyetlerinin planlanması, yönetimi ve kontrol edilmesi için gereksinme duydukları bilgileri sağlayarak en etkin kararların alınması konusunda yardımcı olmaktadır. Çalışmanın son bölümdeise tekstil alanında pazarlama maliyetlerinden dağıtım maliyetleri ile ilgili örnek bir firma uygulaması sunulmuştur. İşletmelerde uygun fiyatın belirlenmesi maliyetlere ve maliyetlerin etkin bir biçimde kontrolüne bağlıdır. Bu amaçla yapılan maliyet analizleri, yönetim muhasebesinin bir işlevi olarak işletmelerde fiyatla ma kararlarında etkin bir rol oynamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
Increasing importance of the marketing companents stemming from today's market conditions, especially in textile sector where compating conditions are difficult and profit margins are gradually falling down. In this case price have been becomming more valuably then the other marketing components. Product price determinating required factors to be taken into consideration. The factors are competitor companies price, quality of the product, consumers profile and demand and related market profiles. Conclusion of the pricing is to determinate which pricing strategy and method to be used for which product. At the first chapter it has been looked at concept of the price, importance of the price among to other marketing companents and variety of the market and its conditions. Pricing methods and pricing processes have been described. Also it has been revealed factors that taken into consideration for pricing decision. At the second chapter, pricing strategies and methods has been examined. Price policy is the practises to be taken into consideration during the pricing decisions. After determining the price of their products, which would show up during marketing the products, the firms develop some policies in order to achieve the goal taking the conditions into considerations. At the third chapter marketing costs, their importance and classification have been told. At the fourth chapter marketing analysisses have been examined. Marketing cost analysisses help the firm during taking the most effective decisions and informations inder to plan and control marketing activies. At the last chapter a firm practise in a textile industry about the distribution costs in the marketing costs has been presented. VII