Yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve gerçek tercih (Reel opsiyonları) yönetimi
Evaluating investment projects and real options aproach
- Tez No: 146103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE TÜKENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ekonomik gelişmenin temel koşullarından birisi, sınırlı kaynakların verimli yatırım alanlarına optimal biçimde yönlendirilmesidir. Yatırımlar işletmenin sürekliliği ve rekabet gücü açısından önemli olup, yatırımların sonunda, işletmenin yatırım kapasitesi artacak, beklenen fon girişi sağlanacak ve beklenen fînansal yapıya ulaşılacaktır. Dolayısıyla istihdam hacmi ve gelir seviyesi artacaktır. Yatırım kapasitesi, her işletme açısından farklı olduğundan dolayı, düşünülen yatırım projelerinin gerçekleştirilebilmesi için işletmeler kaynaklarını üretmiş oldukları farklı alternatifler arasında tercih yaparak, belirlenen hadefleri sağlayacak projelere tahsis ederler. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için yatırım projelerinin en iyi şekilde değerlendirilmeleri gerekir. Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, proje değelendirilmesindeki temel amaç, ilgili kişi yada kişilerin çıkarlarıdır. Yatırım projelerinin değerlendirilmesi için pek çok yöntem geliştirilmiştir. Ancak bu yöntemlerin bazıları, gelecekte piyasa koşullarında meydana gelebilecek değişiklikleri göz önünde bulundurmadığı için yada alternatif projelerin değerlendirilmesinde yetersiz kaldıkları için yeni tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yeni tekniklerden bir tanesi de, bugün için karlı görünmeyen bir girişimin gelecekte kazanç getiren bir yatırıma dönüşme olasılığını dikkate alarak gerçekleştirilen Reel Opsiyonlar Yöntemidir. Yapılan bu çalışmada öncelikle yatırıma ilişkin genel bilgiler verilmiş ve yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve değerlendirmede kullanılan yöntemler üzerinde durularak, Reel Opsiyonlar Yöntemi incelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
Abstract One of the fundamental stipulations of economic development is seperated in optimum form to efficient area of limited recourses. Investments are important because of compitition strong and continuousness of firm, that's why firm's investment capacity will increase, expected funds going in will obtain and expected financial structure will become fact thus, employment capacity and income level will increase. Investment capacity is different for each firms, so for realized of thinked investment projects, firms, their resources allocates to choosed project, dwelling upon the choose between their own constituded different alternatives. Investment project must evaluate with the best form for become fact of this operation. Fundamental goal in the project evaluation, benefits of people or peoples who interested in project. Many methods had devoloped for evaluating investment projects. But, some of this methods skip occurable change at the market condition in future or these can insufficient in evaluating altenative project, because of these reason, firms need new methods. Also one of these new mothods, it does not seen efficiently an insvestment for today, it can be efficiently in the future and this improve possibility is realized by take into consideration is Real Options Analysis. In this study, firstly, general information related to investment is given and dwelling upon the investment project evaluating and used method in evaluate, Real Options Analysis is included. VI