Türkiye'de parlementer sisteme yöneltilen eleştiriler ışığında başkanlık sistemi senaryolarının değerlendirilmesi
Evaluation of presidental system scenairos cansidering the critisizm about the Turkish parlemantarion system
- Tez No: 146107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA BAHAR ÜSTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı başkanlık siteminin Türkiye'de uygulanabilirliğinin incelenmesidir. Türkiye'de başkanlık sistemiyle ilgili tartışmalar, Türkiye'nin siyasal, sosyal ve ekonomik şartlarıyla ilişkilendirilerek oluşturulmuştur. Ayrıca çalışmada, başkanlık sistemine ilişkin senaryolara yer verilmiştir. Konunun ele alınmasındaki diğer bir amaç, Kuvvetler Ayrılığı Teorisinin açıklanması ve bu teoriye göre siyasal rejimlerin sınıflandırılmasıdır. Kuvvetler Ayrılığı Teorisine göre siyasal sistemler incelenmiş parlamenter sistem ve başkanlık sisteminin özellikleri bu çerçevede ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bunun yanında parlamenter sistem ve başkanlık sistemiyle ilgili uygulamalardan da ülkeler bazında örnekler verilmiştir. Türkiye'de başkanlık sistemi tartışmalarının yanında başkanlık sistemiyle ilgili senaryolarda ülke örnekleriyle karşılaştırmalı olarak yer almıştır. Başkanlık sistemiyle ilgili senaryolar Türkiye'nin sosyal, siyasal ve ekonomik yapısına ilişkin verilere dayandırılarak oluşturulmuştur. Türkiye'de başkanlık sisteminin yoğun olarak tartışıldığı dönemler ve özellikleri gazete arşiv çalışması ile zenginleştirilmiş, Türkiye'de başkanlık sisteminin uygulanması halinde ortaya çıkması olası siyasal tablo bu senaryolar yardımı ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is studying the applicability of presidental system in Turkey. Discussions about presidental system in Turkey are performed in relation wiith Turkey's political, social and economic conditions. And also scenairos about presidental system are given. Another purpose for the explanation of this subject is explanation of distribution of powers theory and seperation of regymes by this theory expressed. Properties of parliamentary and presidental system are briefly analyzed according to this theory. And also examples about applications about these systems are given in the base of countries. Discussons about presidental system in Turkey and scenairos about presidental system are given in comparison with countries. Scenairos are performed according to the datas accoring to the datas exists in the fourth chapter about social, political and economic structure of Turkey. Periods that presidental system is examined for Turkey and its properties are enriched with newspaper archive work political structure possible to exist if presidental system is appilcated in Turkey are explained by scenairos. VI