Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde Gümrük Birliğinin kamu gelirleri üzerindeki etkileri
The implication for Turkish public revenue of a Customs Union with the European Union in full membership process to the European Union of Turkey
- Tez No: 146108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gelişen ve değişen dünyamızda milletlerin birbirleriyle olan ilişkileri eskiye nazaran artmış, bilhassa İkinci Dünya Savaşından sonra daha da hız kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşının Avrupa'da yapmış olduğu yıkım, Avrupa devletlerini entegrasyona itmiş ve bunun sonucu olarak, bugünkü Avrupa Birliği meydana gelmiştir. Türkiye, değişen ve gelişen dünyada, tercihini Batı Blok'undan yana yapmış ve Avrupa Birliği dışında kalmamak için 1959'da Avrupa Ekonomik Topluluğuna ortaklık için başvuruda bulunmuş, 1963 'te Toplulukla Ankara Anlaşması imzalanmıştır. Türkiye, Ankara Anlaşmasının bir süreci olarak, 1 996 yılında Gümrük Birliğine girmiştir. Türkiye Gümrük Birliği ile birlikte gümrük vergisi ve eş etkili mali yükümlülükleri sıfırlamış, ayrıca üçüncü ülkelerden yapılacak ithalatta da Avrupa Birliğinin Ortak Gümrük Tarifesini uygulamaya başlamıştır. Gümrük Birliği sonrası dönemde, Türk ekonomisinde bir büyüme/kalkınma görülmüştür. Fakat bu büyümeyi/kalkınmayı tamamen Gümrük Birliğine bağlayamayız. Bu büyümenin/kalkınmanın iki sebebi olabilir. Birincisi, ekonomi, GSMH'nin %6.1 oranında küçüldüğü 5 Nisan 1994 depresyonundan çıkıp gelişme aşamasına girmiş olmasıdır. İkincisi ise, 6 Mart 1995'te imzalanan Gümrük Birliği anlaşması piyasanın büyüyeceği, rekabetin ve dış ticaretin artacağı beklentisini doğurmasıdır. Avrupa Birliği ile ilişkiler Türkiye için her zaman çok önemli, bir o kadar da zorlu bir süreci ifade eder. 1963'te Ankara Anlaşması'nın imzalanmasıyla başlayan ve günümüze değin farklı evrelerden geçen ilişkileri şekillendiren gelişmeler kimi zaman tarafların birbirlerinden beklentilerinde değişikliklere yol açsa da, ne Türkiye tam üyelik kararından vazgeçebilmiş, ne de Avrupa Türkiye'yi tamamen reddedebilmiştir. Sonuç olarak diyebiliriz ki, Türkiye, Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde, çeşitli beklentilerle Gümrük Birliğine girmiş fakat umduğunu bulamamıştır. V
Özet (Çeviri)
Relations among nations have, gradually, increased in our changing and developing world, especially after the World War II. Destruction of the World War II in Europe has accounted for integration of European countries and as a result of this the European Union arisen. Turkey made its preference in favor of West Block in our changing and developing world and made its membership application to the European Economic Community (EEC) in 1959. In 1963, the Ankara Agreement was signed between Turkey and the EEC. As a result of the Ankara agreement process, Turkey joined to the Customs Union (CU) in 1996. With the Customs Union, Turkey decreased customs tax and fiscal liabilities with similar effect to zero. In addition, Turkey has started to implement common external tariff of the European Union (EU) on imports from third countries. There has been a development in the Turkish economy after the Customs Union. However, this development can, completely, not be attributed to the Customs Union. Two reasons caused this development. First one is development phase after 1995 crisis in which economy contracted by 6.1 percent. Second one is positive expectation on market, competition and foreign trade. The relationship between Turkey and the European Union can be defined as an important and difficult process. Since the Ankara Agreement was signed in 1963, there have been some changes in the expectations of both sides, but neither Turkey nor the Union wanted to end this process. In conclusion, while Turkey joined to the Custom Union with high expectations, such expectations have not become true so far in the full membership process to EU. VI