Mehmed Zihni Efendi'nin hayatı, eserleri ve Arap Dili ve belagatindeki yeri
Life of Mahmad Zihni Efendi, his works and his position in teaching of Arabic Language and its eloquence
- Tez No: 146113
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmamızda Mehmed Zihni Efendi'nin hayatı, eserleri, Arap Dili ve Belagatı öğretimindeki konumunu inceledik. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, Arap Dili ve gramer çalışmalarının tarihçesi ile Osmanlı medreselerinde Arapça öğretimi hakkında genel bilgi verdik. Birinci bölümde, sosyal, ekenomik, siyasal ve eğitim öğretim faaliyetleri açısından Mehmed Zihni Efendi'nin yaşadığı devir hakkında genel bilgi verdik. Bundan sonra hayatı ve ilmi ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler sunduk. İkinci bölümde, bütün eserlerini ele alıp konularına göre sınıflandırarak tanıtımlarını yaptık. Basılmayan ve günümüze ulaşamayan eserlerini ise ayrı bir başlık altında tanıttık. Üçüncü bölümde, Arap Dili ve Belagatı öğretimi ile ilgili eserleri üzerinde durduk. Bu eserleri meydana getirirken yararlandığı kaynakları tanıttık. Arap Dili ve Belagatı öğretimine dair eserlerinin özelliklerini inceledik. Bu eserlerin eğitim ve öğretim açısından önemini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, we have dealt with the life of Mahmad Zihni Efendi, his \ works and his position in teaching of Arabic Language and its Eloquence. Our study consists of an introduction and three chapters. In the introduction, we have given some information about short history of Arabic Language and its grammar and instruction of Arabic Language in the Ottoman schools. In the first chapter, we have presented general information on the period which Zihni Efendi lived, from the social, economical, political and educational view points. In the second chapter, we touched upon all his works and classfied them. And then, we informed about his life and his literary personality. We introduced his unpublised works and those not reached today, under the another topic. In the third chapter, we studied his works on teaching Arabic Language and its Eloquance and his sources in these works. We, also, indicated their basic features. And we tried to show the importance of these books from the view point of education and teaching. VI