KOBİ'lerin Türk işgücü piyasasına etkileri: Ankara-Ostim alan çalışması
Effects of SME's on Turkish laber market: A field study of Ankara-Ostim
  1. Tez No: 146114
  2. Yazar: MEHMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
ÖZET Günümüzde güçlü ve gelişmiş olan ülkeler, sanayisini zamanın gereklerine göre geliştirmiş, vatandaşları için ekonomik ve sosyal imkanları azami ölçüde karşılayarak, onların refah içersinde yaşamalarına zemin hazırlayabilen ülkeler, gelişmiş ve diğer ülkeler tarafından saygı ve itibar gören ülkelerdir. Sanayimiz her geçen daha fazla büyümeye devam etmektedir. Gelişen sanayiimiz içersinde işletmelerimizin büyük bir kısmının küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin(KOBİ) oluşturduğunu görüyoruz. İstihdamın ve üretimin hemen hemen önemli bir kısmını kısaca KOBİ' diye de tanımlanan küçük ve orta ölçekli işletmeler karşılamaktadır. Son yıllarda hemen hemen bütün sanayii ürünlerinin üretiminin yapıldığı, büyük sanayi kuruluşlarına yan sanayi konumunda üretim yaparak destek veren küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ülkemiz genelinde yayılan organize ve küçük sanayi sitelerinde ve yerleşim yerlerinin içersinde ve yakınında üretim yapmaktadır. OSTİM(Orta Doğu Sanayii ve Ticaret Merkezi), ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyette bulunduğu en büyük sanayi sitesi durumundadır. Burada gerekli alt yapı yatırımları tamamlanarak gereken kurumsallaşma tamamlanmış olup hemen hemen bütün sanayi dallarında üretim yapılmaktadır. OSTİM, Küçük ve orta ölçekli işletmelerin durumlarına ilişkin olarak kanaatimizce güzel bir örnek oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı KOBİ'lerin işgücü piyasasında ne kadar etkin olduklarını, sorunlarının ne olduğunu, KOBİ'lere yönelik olarak neler yapıldığını anlamak ve değerlendirmek için OSTİM örnek alanını incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Countries which develop their industry according to necessities of the time, meet the economical and social needs of their compatriots at maximum level, supply prosperity for their compatriots are the developed countries and These countries are respected by other countries. Our industry continues to increase and grow every day. In our developing industry, most of our enterprises formed by small and middle enterprises. Small and middle scaled enterprises, named as KOBI, bearing nearly most important part of employment and manufacturing. In last years, to big industry institutions where nearly all industry products are manufactured, small and middle scaled enterprises are manufacturing at organized and small industry sites spread out at our country as side industry position. In our country, OSTIM (Central East Industry and Trade Centre), is the biggest industry site that small and middle scaled enterprises activate in. At that area, necessary substructure and becoming institutional were completed and almost at all industry branches, manufacturing is made. OSTIM is a good example regarding the situations of small and middle scaled enterprises. Because of this, we try to examine OSTIM to understand and evaluate how much that KOBI effects productive power area, their problems, things that done according to KOBI. II