Mehmed Zihni Efendi'nin el-Kavlu'l-Ceyyid adlı eserinin incelenmesi
The analysis of Mehmed Zihni Efend's work on el-Kavlu'l-Ceyyid thesis
  1. Tez No: 755252
  2. Yazar: ZEHRA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mehmed Zihni Efendi'nin el-Kavlu'l-Ceyyid adlı eserinin incelenmesinin yapıldığı çalışmamızda öncelikle müellifin hayatı, eserleri, kişisel özellikleri, ailesi, doğumu, seyahatleri, meslek hayatı, tasavvufa intisabı, vefatı, çocukları ve torunları hakkında bilgiler verilmiştir. Mehmed Zihni Efendi'nin yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik durumu hakkında bilgi verilerek dönemin eğitim-öğretim ve kültür durumu da ele alınmıştır. Mehmed Zihni Efendi'nin, Arap dili ve edebiyatına kazandırdığı eserler kısaca incelenmiş; daha sonra el-Kavlu'l-Ceyyid adlı eserinin yazılış amacı, hangi amaca hizmet ettiği, içeriği, kaynakları ve esere yönelik değerlendirmeler Arap dili ve edebiyatına göre ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, in which Mehmed Zihni Efendi's work named el-Kavlu'l-Ceyyid is analyzed, firstly, information about the author's life, works, personal characteristics, family, birth, characteristics, travels, professional life, Sufism involvement, death, children and grandchildren were given. By giving information about the political, social and economic situation of the period in which Mehmed Zihni Efendi lived, the educational and cultural situation of the period was also discussed. The works that Mehmed Zihni Efendi, brought to the Arabic language and literature were briefly examined, and then the writing purpose, content, sources and evaluations about el-Kavlu'l-Ceyyid were analyzed according to Arabic language and literature in detail.