Yusuf Akçura ve Ahmet Ağaoğlu'nun Türkiye'nin kültür ve düşünce hayatına etkileri
- Tez No: 146115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Rusya'dan gelen Türk aydınlarından Yusuf Akçura ve Ahmet Ağaoğlu'nun Türkiye'nin kültür ve düşünce hayatına çok önemli etkileri olmuştur. Bu iki isim Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında ki millileştirme çalışmalarının öncülerinden olmuşlardır. İktisat ve Tarihin milli olmasını savunmuşlar ve Milli Tarih oluşturma çabalarında birinci derecede rol oynamışlardır. Ayrıca Ağaoğlu Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Liberalizmi savunmaya başlamış ve Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda önemli açılımlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Two of the Turkish intellektuals coming from Russia. Yusuf Akçura and Ahmet Ağaoğlu had very significant impacts on Turkey's cultural and intellectual life. These two figures became the pioneers in the nationalizing activites in the late years of the Otoman Empire and early years of the Turkish Republic.They claimed that economy and history must be national and played an important role in the formation of national history. In additon, Ağaoğlu began to support liberalism after the foundation of the Republic and made contributions to the activities aimed at democratizing Turkey.