Avrupa Birliği'nin Güvenlik Politikalarında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın (AGSP) yeri ve NATO ile ilişkileri
The position of European Security and Defence Policy in The European Union's Security Policies and its Relations with NATO
  1. Tez No: 146116
  2. Yazar: EBRU GENÇALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yirminci yüzyıl boyunca iki büyük dünya savaşı ve Soğuk Savaş'a sahne olan Avrupa kıtası, savaşların neden olduğu olumsuzlukları tüm yoğunluğuyla yaşamıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızla iki kutupluluğa doğru sürüklenen dünya, Soğuk Savaş yıllarında tamamen iki kutuplu bir yapıya dönüşmüştür. İki farklı ideolojinin birbirine galip gelme savaşı, Avrupa kıtasının siyasi ve güvenlik politikalarının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Günümüzde Avrupa güvenlik yapılanmasında önemli yere sahip üç örgüt bulunmaktadır. Bunlar; NATO, Batı Avrupa Birliği ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı' dır. Oluşum süreci devam etmekte olan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ise diğer üç örgütün dışında bir yapılanmadır ve Avrupa Birliği'nin bir politikası olarak gelişimini devam ettirmektedir. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası, 1991'de imzalanan Maastricht Antlaşması ile gelişim sürecinde önemli aşama sağlayarak, Avrupa Birliği'nin Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası'nın bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmada, Soğuk Savaş dönemi öncesi ve sonrasında değişen Avrupa güvenlik sistemi içerisinde, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın yeri ve NATO ile ilişkileri değerlendirilmiştir. NATO ve dünya politikasındaki etkili konumu ile Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'na yaklaşımı, 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen terörist saldırılar sonrasında izlenen dış politika bağlamında irdelenmiştir. Çalışmanın amacı, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın basit bir örgüt politikası olmanın ötesinde bir oluşum olduğunu ortaya koyarak, gelişim sürecinde karşılaşılan sorunları irdelemek ve NATO ile ilişkilerini değerlendirmektir. V
Özet (Çeviri)
Perhaps, during the course of the 20th century no continent in the world has suffered more than Europe from the negative effects of the both World Wars and the ensuing Cold War. Polarization of the World, which had already begun during the World War II, had accelerated during the post-war era and reached at its maximum during the Cold War years. The inevitable wars between the two polarized ideologies during the Cold War has shaped the political and security strategies of today's Europe. Today three organizations play very important role in Europe's security. These include NATO, the Western European Union and the Organization on Security and Cooperation in Europe. A fourth one, the European Security and Defence Policy (ESDP), is being developed as part of the European Union's policy. Boosted by the Maastricht Agreement in 1991, the ESDP rapidly became an integral part of the European Union's Common Foreign and Security Policy while still working closely with the organizations such as the Western European Union and NATO. This study examines the development of the pre-and post-Cold War European security policies, with an emphasis on the position of the ESDP in today's Europe and its interactions with NATO. Furthermore, this study also examines how the United States, a significant player in the world politics NATO, approaches to the ESDP following the September 11, 2001 terrorist acts in the United States. The purpose of this study is to illustrate that the ESDP is much more than“just another”organization within the European Union. The intent of this study is to evaluate the enormous difficulties encountered at each step of the ESDP's development and its precarious relationship with NATO. VI