Limanlarda verimliliğin ölçülmesine yönelik bir bilgisayar yazılımının geliştirilmesi ve İzmir Limanı uygulaması
Creating a software about port producitivity measurement and Port of İzmir application
- Tez No: 146117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Deniz Ulaştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Globalleşmenin son hızla sürdüğü günümüzde, sosyal ve ekonomik sınırların da aynı hızla ortadan kalktığı gözlenmektedir. Buna bağlı olarak uluslar arası ticaret hacminde de sürekli bir artış görülmektedir. Tüm bu gelişmeler neticesinde ise, uluslar arası taşımacılık sektörü en yoğun dönemini yaşamaktadır. Bu bağlamda deniz taşımacılığı da, teknolojinin ve diğer gelişmelerin etkisi ile gelişim trendini sürdürmektedir. Yeni ticaret merkezlerinin oluşması, daha büyük gemilerin inşa edilmesi, teknolojik gelişmelerin hiç olmadığı kadar hızlanması bu gelişim trendini desteklemektedir. Deniz taşımacılığı için kilit noktalar ise limanlardır. Limanların verimli ve etkin bir şekilde işletilmesi, gerek liman işletmeleri, gerekse limanın bulunduğu ülke açısından büyük önem taşımaktadır. Zira günümüzde, artan rekabet koşullan neticesinde, fark yaratan hizmetler yarışı kazanabilmektedir. Gerek maliyetler, gerekse hizmet kalitesi açısından fark yaratabilmek için ise, kilit nokta verimliliktir. Özellikle, Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili olan, 3 kıtanın birleşme noktasında yer alan ve pek çok ticaret yolunun üzerinde buluştuğu bir ülkenin, pek çok limana sahip olması kaçınılmaz olup, önemli olan husus bu limanların verimli bir şekilde işletilebilmesi ve bu sayede ülke açısından rekabetçi üstünlük yaratılabilmesidir. Bu çalışmada, temel anlamı ile verimlilik kavramı üzerinde durulmakta, limanlarda verimliliğin ölçülmesi için gereken parametreler tanımlanmakta, bu parametreler çerçevesinde limanlarda uygulanabilecek temel bir bilgisayar yazılımının başlıca unsurları ortaya konulmakta ve bu bölümlerde verilen bilgiler çerçevesinde İzmir Limanı' na ilişkin bir uygulamaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the globalization, social and economic borders are being disappeared today. As a result of this situation world trade volume and the demand for international transporting sector are increasing continuously and fast. Maritime transportation is also continuing its development trend depending on the technological and the other developments. New commercial centers, bigger ships, technological developments support this development trend. Key points for the maritime transportation are ports. Productivity and efficiency of ports are so important for the port authority and the country. Anyway, only different services win the competition in today's competitive markets. The key point for cost minimization and increasing service quality is productivity. Especially, as a result of its location between three continents and seas and many international trade roads it is inevitable for Turkey to have many ports. At this point it must be aimed to manage the ports productive and to provide a competitive advantage. This study has primarily focused on the term“productivity”and the definition of the parameters for the measurement of“port productivity”. In the frame of these parameters, the basic components for creating a computer software, which can be used in any port, have been defined. At the final stage of this study, an application, which has analyzed ports and port productivity related to the informations given in the other chapters, for Port of İzmir is presented.