Avrupa'nın Güvenlik ve Savunma Politikasında Türkiye'nin yeri
Turkey?s position in the European Security and Defence Policy
- Tez No: 257706
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle, uluslararası sistemde yaşanan değişime bağlı olarak ortaya çıkan yeni tehditler sebebiyle, güvenlik algı ve olgusuna uyum sağlayabilecek yeni bir güvenlik sistemi, Avrupa'da zorunlu hale gelmiştir. Avrupa Birliği (AB), bu mimaride başı çekerek, muhtelif sebeplerle kendi ayakları üzerinde durabilen bağımsız bir savunma mekanizması kurma yönünde girişimlerde bulunmuş; buna yönelik olarak da, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nı (AGSP) gündemine almıştır. Bu tez çalışması da, AGSP'nin oluşumuna kadar söz konusu olan tarihsel yapıyı inceleyerek, buna yönelik olarak AGSP'nin başarısını ve başarı potansiyelini ortaya koymaya çalışacak ve bu süreç ve potansiyelde, Türkiye'nin yerinin ne olduğunu/olması gerektiğini irdeleyecektir.Özellikle günümüz itibariyle söz konusu olan gelişmeler de, Türkiye'nin Avrupa güvenlik sistemindeki konumunda ve ulusal güvenlik politikalarında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Türkiye de, AB bütünleşmesinin dışında kalmamak ve ulusal güvenliği açısından bir kayba uğramamak adına, AGSP ile kurumsal bağlar kurmak istemindedir. Çalışmamızda da bu anlamda, antlaşmalar/görüşmeler/müzakereler temel alınarak, Türkiye'nin AGSP'ye ilişkin çekincelerinin ve katkılarının neler olabileceği üzerinde anlatımlarda ve değerlendirmelerde bulunulacaktır.Anahtar Sözcükler1. Güvenlik kavramı2. Avrupa Birliği (AB)3. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP)4. NATO5. Türkiye
Özet (Çeviri)
In Europe a new security system can attune to security perception and state of affairs for the reason of new threats appeared depending on the transformation over the international system due to the end of the Cold War became statue of obligation. The European Union (EU) as the leading instrument in this phase, has taken some steps, for various reasons to establish an independent defense mechanism and toward to this aim takes the European Security and Defense Policy (ESDP) in its agenda. This study will scrutinize position of Turkey during this period and potential by examining historical structure until subjected the ESDP evolution by trying to set up success and success potential of the ESDP.Especially today, above mentioned developments have been exposing impacts of Turkey over the European security system and over the national security policies. In this context, Turkey claims to establish structural ally with the ESDP for not opt out of the EU and not to incur any losses on point of view of its national security. Therefore, in our study by taking agreements/negotiations/conferences as a base within this understanding we will expose and make evaluations what will be the Turkey?s reservations and contributions related to the ESDP.Key Words1. Security concept2. European Union (EU)3. European Security and Defence Policy (ESDP)4. NATO5. Turkey