Günümüz din felsefesinde mucize problemi
The problem of miracle in the contemporary religious philosophy
  1. Tez No: 146121
  2. Yazar: ABDULLAH KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Dini düşüncenin vazgeçilmez bir öğesi olan mucize, genellikle kabul edildiği üzere, Tanrının doğrudan bir eylemi sonucu meydana gelen, dini anlama sahip olağanüstü bir olaydır. Bu tanımın dar veya geniş anlamda kullanılmasına göre felsefe çevrelerinde ortaya çıkan bugün üç farklı mucize anlayışı bulunmaktadır: İhlal ve çakışma mucizeleri ile çarpıcı dini anlamı haiz mucizeler. Bunlar içinde en çok tartışma yaratan ihlal mucizeleridir. Bilimsel açıklaması yapılabilen iki ayrı olayın son derece olağanüstü bir biçimde aynı zaman ve mekanda çakışması fazla sorun içermeyen bir mucize anlayışı gibi görünüyor. Fakat hangi seviyedeki çakışmaların olayı mucize kılacak kadar olağanüstü sayılacağı sübjektif bir konudur. Ayrıca bilimsel açıklaması yapılabildiği için Tanrının eylemi olması bakımından sıradan olaylardan nasıl ayırt edileceği açık değildir. Muazzam dini anlamı nedeniyle mucize sayılan olayların sübjektif karakteri ise çok daha bariz olacaktır. Buna rağmen bunlar geliştirilmeye açık ve kayda değer iki mucize anlayışıdır. Öte yandan mucizelerin doğa kanunlarını ihlal ettiği iddiası büyük tartışmaların doğmasına neden olmuştur. Çoğunlukla kabul edildiği üzere böyle anlaşılan mucizelerin vuku bulması imkansızdır. Oysa mucizeler ihlal yerine açıklanamaz olaylar olarak kabul edilirse bu konudaki felsefi güçlükler önemli oranda azalır. Fakat mucizelerin açıklanamaz olaylar sayılması da ispatlanabilen değil kişisel tercihe tâbi bir kabuldür. Açıklanamaz bir olayın Tanrı tarafından meydana getirildiğine dair muhtemel iki kriter, dini tecrübe ve olayın ilahi eylem kalıplarına uymasıdır. Mucizevî olaylara dair tarihî kanıtlar (rivayetler, fiziksel kalıntılar vb) yeteri kadar güçlüyse, mucizeyi açıklanamayan olay saymamız koşuluyla, bir bilgi değeri taşıdıkları ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Miracle, an indispensable part of religious thought, is usually accepted as an extraordinary event which is brought about as a result of a direct action of God and has religious significance. In the philosophical circles today there are three different views of miracles, stem from a wider or narrower usage of this definition: Violationary and coincidental miracles and those which have strikingly religious significance. But violationary miracles raise the most debate. Extraordinary coincedence of two distinct events which are both able to be explained scientifically seems to cause no serious problem. Yet, at which degree this coincedence make the event extraordinary enough to be a miracle is quite a subjective matter. Moreover, since it is an explicable divine action, in what sense it differs from an ordinary event is not clear. The subjective character of the events which count as miraculous because of their astounding significance is, however, more obvious. Despite this fact, they are noteworthy and improvable views. On the other hand, the claim that miracles violate natural laws has generate great controversies. As generally asserted, the occurence of such a miracle is impossible. But instead of talking of violation, if we contend that miracles are scientifically inexplicable events, philosophical troubles will highly diminish. But to regard miracles unexplainable events is, of course, not identifiable matter, rather is an acceptance pertaining to personal choices. Two possible criteria related to whether an event is a result of direct divine actions are religious experience and the event's fitting to accepted divine action patterns. If the evidence (reports, physical traces etc) in favour of miraculous events is strong enough, only if we regard a miracle an inexplicable event, it may be maintained that this evidence has epistemological value. VI