Günümüz din felsefesinde kozmolojik delil tartışması
The debate on the cosmological proof in contemporary philosophy of religion
  1. Tez No: 811869
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ, DOÇ. DR. ZİKRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, din felsefesinin temel problemlerinden biri olan kozmolojik delilin güncel yorumlarını konu edinmektedir. Son yüzyılda özellikle kozmoloji alanındaki bilimsel gelişmelerin felsefi çıkarımları, büyük oranda kozmolojik delil merkezinde tartışılmaktadır. Teistik açıklamalar, bilimsel verilerin Tanrı'nın varlığını desteklediğini ileri sürerek kozmolojik delilin klasik versiyonlarını birtakım argümanlarla revize etmeye çalışmaktadır. Teizm karşıtı açıklamalar ise kozmolojik delilin güncel versiyonlarını birçok açıdan eleştirmekte ve Tanrı'nın varlığı için geçerli bir delil ortaya konamadığını ileri sürmektedirler. Güncel bilimsel veriler ışığında Tanrı'nın varlığı konusunda gündeme gelen bu tartışmalar, tezimizde Günümüz Din Felsefesinde Kozmolojik Delil Tartışması başlığı altında incelenmektedir. Giriş bölümü, tezin genel bir tanıtımını yapmakta ve çalışmamızda ihtiyaç duyulan bazı açıklamalara yer vermektedir. Birinci bölüm, kozmolojik delili ve bilim tarihini ana hatlarıyla tanıtmaktadır. Genel itibarıyla son yüzyılın bilimsel verileri üzerine açıklamalarla, günümüz kozmolojik delil tartışmasındaki problematiği ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışmamızda sınırlar, kelâm, olumsallık ve Zayıf Yeter-Sebep İlkesi yorumu olmak üzere kozmolojik delilin güncel üç versiyonu çerçevesinde çizilmiştir. İkinci bölüm, kozmolojik delilin kelâm versiyonunu, güncel tartışmalarda çok fazla ön plana çıkmayan ama önemli gördüğümüz düşünürler çerçevesinde incelemektedir. Üçüncü bölüm, kozmolojik delilin olumsallık versiyonunu güncelleyen Robert Koons'un yeni bir bakışını konu edinmektedir. Dördüncü bölüm ise, Leibnizci kozmolojik delili güncelleyerek ortaya konan Zayıf Yeter-Sebep İlkesi versiyonunu incelenmektedir. Son dönemde bu konuları merkeze alan birçok müstakil çalışma mevcuttur. Dolayısıyla özgünlüğü sağlama adına güncel bilimsel veriler ışığında yeniden yorumlanan kozmolojik delile karşı güçlü eleştirileriyle kendini gösteren Graham Oppy bütün bölümlerde ön planda tutulmuştur. Teist ve ateist birçok düşünürün de görüşlerine yer verdiğimiz bölümlerdeki incelemeler sonucunda birçok tespit yapılmıştır. Bu tespitler ışığında sonuç bölümünde, kozmolojik delilin güncel yorumlarının ve eleştirilerinin ne derece ikna edici güce sahip olduğu felsefi açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the current interpretations of cosmological proof, which is one of the main problems of philosophy of religion. In the last century, the philosophical implications of scientific developments, especially in the field of cosmology, are largely discussed in the center of cosmological proof. Theistic explanations try to revise the classical versions of the cosmological proof with some arguments, arguing that scientific data support the existence of God. Non-theistic explanations, on the other hand, criticize the current versions of the cosmological proof in many respects and argue that no valid evidence for the existence of God has been presented. In the light of current scientific data, these debates on the existence of God are examined under the title of The Debate on the Cosmological Proof in Contemporary Philosophy of Religion. The introduction part gives a general introduction of the thesis and includes some explanations needed in our study. Chapter one outlines the cosmological proof and the history of science. In general, it tries to reveal the problematic in today‟s cosmological proof debate with explanations on the scientific data of the last century. In our study, the boundaries are drawn within the framework of three current versions of the cosmological proof: kalâm, contingency, and the Weak Principle of Sufficient Reason interpretation. The second part examines the kalâm version of the cosmological proof within the framework of thinkers who do not come to the fore much in current debates, but which we consider important. The third chapter is about Robert Koons‟“A New Look at”, which updates the contingency version of the cosmological proof. The fourth chapter examines the version of the Weak Principle of Sufficient Reason, which was put forward by updating the Leibnizian cosmological proof. Recently, there are many independent studies focusing on these issues. Therefore, Graham Oppy, who showed himself with his strong criticisms against the cosmological proof, which was reinterpreted in the light of current scientific data in order to ensure originality, was kept in the foreground in all sections. Many determinations were made as a result of the examinations in the sections in which we included the views of many theist and atheist thinkers. In the light of these deduction, in the conclusion part, the convincing power of the current interpretations and criticisms of the cosmological proof has been evaluated from a philosophical point of view.